Walka ze smogiem. Opozycja to sobie może, czyli co wydarzyło się w sejmiku… [opinia]

Czy termin na likwidację kopciuchów w całej Małopolsce zostanie wydłużony? Oficjalnie władze województwa nie zamierzają zmieniać uchwały antysmogowej dla Małopolski. Ale to, co wydarzyło się na poniedziałkowej sesji sejmiku, może świadczyć o tym, że wszystko się może zdarzyć.

Radni Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt deklaracji o utrzymaniu dotychczasowych działań w zakresie walki o czyste powietrze. Impulsem to takiej propozycji są sygnały, że niektórzy radni PiS chcę wydłużyć czas na likwidacje kopciuchów. Zgodnie z obowiązująca uchwałą, bezklasowe piece węglowe muszą zniknąć do końca tego roku. Pojawiają się pomysły, by ten termin przesunąć o dwa lata.

Deklaracja miała rozwiać wątpliwości. Ale choć jej projekt znalazł się w porządku obrad, to radni PiS, mający większość w sejmiku, przegłosowali wycofanie go z sesji. Powód? Jest tak dobrze w zakresie walki ze smogiem, że taka deklaracja wprowadziłaby niepotrzebne zamieszanie i niepokój. Naprawdę! Tyle że właśnie brak chęci potwierdzenia dotychczasowej polityki właśnie wywołuje jeszcze większe obawy, że jednak w plotkach o złagodzeniu antysmogowych przepisów jest coś na rzeczy.

Co ważne – oficjalne stanowisko władz województwa pozostaje aktualne – zmian w uchwale antysmogowej nie będzie. Czemu więc deklaracja antysmogowa nie może liczyć na poparcie PiS? A dlatego, że to projekt opozycji. Nie pierwszy i nie ostatni raz PiS pokazuje, że opozycja to sobie może… I nie będzie dyktować rządzącym, co mają robić. Ważne, by choć prawdziwe były zapewnienia o utrzymaniu terminu likwidacji kopciuchów. Choć i w tym przypadku opozycja to sobie może… A PiS i tak zrobi, co zechce.

Grzegorz Skowron

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl.

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie