Niedawno otwarty konflikt i nawoływanie do zmiany w dyrekcji, a dziś współpraca i wspólne projekty. W ostatnich miesiącach mocno zmieniły się relacje Teatru Słowackiego z Małopolskim Kuratorium Oświaty.
Jakiś czas temu Teatr Słowackiego był bardzo mocno krytykowany przez ówczesną małopolską kurator Barbarę Nowak.
„Teatr im. J. Słowackiego stoi spektaklami wyszydzających polskość i wiarę katolicką, promującymi tęczową ideologię. W nagrodę dyrektor – wierny czekista pozostaje, a Ministerstwo Kultury daje 10 mln/rok przez 10 lat. Tak materializuje się myśl p. Tuska „polskość to nienormalność” – tak m.in. pisała o teatrze Barbara Nowak, poprzednia kurator oświaty.
Po zmianie władzy doszło jednak do ocieplenia stosunków między kuratorium a teatrem. Co więcej, obie jednostki nawiązały współpracę i reklamują wspólne projekty. Jest nim m.in. „Chwalmy się” Dobre praktyki edukacyjne”, których kolejna odsłona odbędzie się w sobotę.
„Polska szkoła stała się w ostatnich latach wdzięcznym chłopcem do bicia. Pragniemy zmienić ten obraz, zacząć mówić o edukacji dobrze, chwaląc się swoimi osiągnięciami oraz dobrymi praktykami. Gorąco wierzymy, że zmiana sposobu postrzegania szkoły jest możliwa, a zawód nauczyciela ma pełne szanse stać się w przyszłości atrakcyjną i prestiżową opcją, chętnie wybieraną przez zdolnych młodych ludzi…” – w taki sposób teatr zaprasza do udziału w spotkaniu.
Najbliższe odbędzie się w sali MOS-u (ul. Rajska 12), a „ukoronowaniem dyskusji” (jak pisze teatr na swojej stronie internetowej) będzie wystąpienie obecnej Małopolskiej Kurator Oświaty – dr Gabrieli Olszowskiej.
Co więcej, ustalone są już także kolejne terminy spotkań w ramach wspólnego przedsięwzięcia teatru oraz kuratorium. Jednostki zapraszają na dyskusje, które odbędą się 8 lutego oraz 29 marca.
„Przewidywane tematy w kolejnych modułach: ocenianie w szkole; prawa ucznia / prawa człowieka / godność; kryzys klimatyczny. Idea spotkania opiera się na dwóch fundamentalnych założeniach – przestajemy narzekać na polską szkołę, a zaczynamy mówić głośno, co dobrego zrobiliśmy lub możemy zrobić. No i przede wszystkim rozmawiamy ze sobą, słuchając się uważnie i życzliwie” – informuje teatr.
Michał Lop
Kolejny etap remontu piwnic w Teatrze Bagatela. Ma tam powstać niezwykłe miejsce