Wojewoda małopolski Piotr Ćwik odwołany! Jest już jego następca

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik został odwołany! O dymisji dotychczasowego wojewody poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. I podało, że nowym wojewodą został Łukasz Kmita.

Odwołanie Piotra Ćwika ze stanowiska wojewody małopolskiego jest zaskakujące. Komunikat MSWiA jest krótki i lakoniczny: „Premier Mateusz Morawiecki z dniem dzisiejszym odwołał z pełnionej funkcji wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika. Na stanowisko wojewody małopolskiego powołany został Łukasz Kmita”.

Piotr Ćwik był wojewodą małopolskim od czerwca 2017 roku. Wcześniej był wicewojewodą i zastąpił wtedy odwołanego – równie niespodziewanie – wojewodę Józefa Pilcha. Jeszcze wcześniej Piotr Ćwik był posłem.

Łukasz Kmita jest radnym Olkusza i dyrektorem generalnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Wcześniej był dyrektorem regionalnego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w Krakowie. Pracował też w biurze posła PiS Jacka Osucha. Nowy wojewoda małopolski ma 35 lat.

Łukasz Kmita (Fot. Facebook Łukasza Kmity)

Według informacji RMF FM w tle odwołania Piotra Ćwika jest konflikt między Beatą Szydło i Mateuszem Morawieckim. O dymisji Piotra Ćwika spekulowano już w ubiegłym roku, ale dopiero teraz do niej doszło.

GS

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik odwołany! Jest już jego następca

Najnowsze

Co w Krakowie