Wracają limity na weselach i maseczki na świeżym powietrzu. W powiatach z największą liczbą zakażeń

Minister zdrowia Łukasz Szumowski (fot. KPRM)

W powiatach o największej liczbie zakażeń koronawirusem będzie obowiązek noszenia maseczek na twarzy także w przestrzeni publicznej. Zakryte usta i nos muszą mieć także osoby, które mają przeciwwskazania do noszenia maseczek – w takiej sytuacji muszą mieć przyłbicę zasłaniającą twarz. Ograniczona zostanie liczba pasażerów w komunikacji miejskiej i na weselach. Nowe regulacje mają obowiązywać od soboty.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o nowych obostrzeniach, które będą wprowadzane w powiatach o największej liczbie nowych zakażeń. Zostanie wprowadzony kolor czerwony dla powiatów z największą liczbą przypadków COVID-19, żółty – w nieco mniejszej. Na tej podstawie będzie dwa razy w tygodniu publikowany wykaz powiatów, gdzie obowiązują obostrzenia.

Dziś na czerwono w Małopolsce oznaczone są powiaty nowosądecki oraz miasto Nowy Sącz, a na żółto – powiat oświęcimski. Ostateczna lista powiatów, gdzie wrócą koronawirusowe obostrzenia, będzie znana najpóźniej w sobotę. Wtedy zaczną obowiązywać obostrzenia regionalne.

Najważniejsza zmiana to obowiązek noszenia maseczek także w przestrzeni publicznej, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Zakryte usta i nos muszą mieć także osoby, które mają przeciwwskazania do noszenia maseczek – w takiej sytuacji muszą mieć przyłbicę zasłaniającą twarz.

Ograniczona zostanie liczba osób mogących uczestniczyć w weselach. W powiatach oznaczonym kolorem czerwonym będzie to limit 50 osób, w żółtych powiatach – do 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem czerwonym będzie też zakaz organizowania targów i imprez kulturalnych, a zawody sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału kibiców.

W powiatach czerwonych w komunikacji miejskiej będzie ograniczenie liczby pasażerów – do 50 proc. miejsc siedzących. Trzeba będzie też zamknąć siłownie i klub fitness.

GS

Koronawirus. 118 nowych zakażeń w Małopolsce, 24 w Krakowie. Czekają nas regionalne ograniczenia?

Zobacz także