Wybory prezydenckie 2020. Do rejestracji zgłoszono aż 19 kandydatów na prezydenta. Większość bez 100 tysięcy podpisów

wikipedia

O północy 26 marca 2020 roku minął termin zgłaszania do rejestracji kandydatów na prezydenta RP w majowych wyborach prezydenckich. Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, zgłoszono aż 19 kandydatów. Najprawdopodobniej większość z nich nie ma wymaganych 100 tysięcy podpisów poparcia dla danego kandydata.

Przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku staje się coraz bardziej problematyczne. Do oczywistego zagrożenia koronawirusem, zarzutów opozycji o tym, że kampania wyborcza w stanie epidemii jest nierówna (preferuje obecnego prezydenta) i alarmu samorządowców, że organizowanie wyborów podczas epidemii jest praktycznie niemożliwe, dojdą teraz problemy z rejestracja kandydatów.

Teoretycznie każdy kandydat, który nie ma zebranych 100 tys. podpisów powinien być odrzucony przez PKW. Ale już przy rejestracji komitetu wyborczego, dla którego wymagane jest tylko tysiąc, podpisów okazało się, że tego warunku nie da się spełnić. Chodzi o komitet Sławomira Grzywy, który zebrał mniej niż tysiąc podpisów, PKW odrzuciła to zgłoszenie, ale Sąd Najwyższy uchylił taką decyzję i nakazał zarejestrować komitet Sławomira Grzywy. Teraz Sławomir Grzywa jest na liście 19 kandydatów, którzy przed północą zgłosili się do rejestracji.

I wygląda na to, że większość z nich liczy, że i tym razem Sąd Najwyższy stanie po ich stronie – uznając, że zbieranie podpisów podczas epidemii koronawirusa, kiedy nie może być zgromadzeń większych niż z udziałem 2 osób, jest niemożliwe.

Co będzie dalej? PiS wciąż upiera się, że wybory prezydenckie powinny się odbyć 10 maja. W wielu krajach wybory są odwoływane. Nawet Władimir Putin odwołał referendum, które ma dać możliwość rządzenia przez następne lata jako prezydent Rosji.

Kandydaci zgłoszeni do północy 26 marca 2020 roku:

Władysław Kosiniak – Kamysz
Szymon Hołownia
Małgorzata Kidawa – Błońska
Robert Biedroń
Krzysztof Bosak
Andrzej Duda
Piotr Bakun
Sławomir Grzywa
Leszek Samborski
Grzegorz Sowa
Jan Zbigniew Potocki
Kajetan Pyrzyński
Stanisław Żółtek
Marek Jakubiak
Romuald Starosielec
Mirosław Piotrowski
Włodzimierz Witkowski
Andrzej Voigt
Paweł Tanajno –

Na razie jako jedyny zarejestrowany został Władysław Kosiniak -Kamysz. Co najmniej 100 tys. podpisów poparcia złożyli: Szymon Hołownia, Małgorzata Kidawa – Błońska, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Stanisław Żółtek i Marek Jakubiak. Kilku innych kandydatów deklaruje, że też ma 100 tys. podpisów, siedmiu wprost przyznaje, że ich nie ma.

Grzegorz Skowron

Zobacz także