Zaginął obraz. Ostatni raz widziany był na wystawie w urzędzie miasta Krakowa

Z wystawy zorganizowanej w holu krakowskiego magistratu przy Placu Wszystkich Świętych zniknął  obraz krakowskiej malarki. – Złodziej „koneser” sztuki ukradł mi z wystawy obraz – napisała Łucja Kłańska-Kanarek w mediach społecznościowych.  

 – Złodziej „koneser” sztuki ukradł mi z wystawy obraz. Gwasz na papierze, z ramą 45/45 c. Siła internetu jest ogromna a ja ogromnie proszę Was o pomoc w postaci udostępnienia tego posta. Obraz niewielki stosunkowo, pod płaszcz i do widzenia 😭 ale cuda się przecież zdarzają… – napisała Łucja Kłańska-Kanarek.

Prace artystki można było oglądać na wystawie”Miasto zaczarowane” w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych. W wernisażu wystawy wzięli udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski z małżonką i krakowscy radni oraz przyjaciele artystki. Wystawę 32 prac, którą uroczyście otwarto wieczorem 4 kwietnia, połączono ze zbiórką pieniędzy na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, a o wpłaty apelowała sama artystka.

Prace artystki można było oglądać do 16 kwietnia. Po zakończeniu wstawy okazało się, że jednego obrazu brakuje. Nie wiadomo, kiedy obraz zniknął ani w jaki sposób. Ekspozycję można było oglądać jedynie w godzinach pracy urzedu miasta. Budynek jest monitorowany oraz ma stałą ochronę strażników. 

skradziony obraz, fot. Łucja Kłańska-Kanarek

Łucja Kłańska-Kanarek nazywana jest „malarką Krakowa” i „malarką anielską”. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Wydziału Sztuki UP w Krakowie. Autorka ponad 50 wystaw indywidualnych, uczestniczyła także w 40 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Maluje obrazy olejne, gwasze, akwarele, sięga po piórko i pastel, pracuje w technice kolażu.  Ma także w swym dorobku artystycznym liryczne pejzaże, martwe natury, portrety, zaś fascynacja tematyką judaistyczną przyniosła dwa duże cykle malarskie prezentowane na wystawach w Polsce i Szwajcarii.

Do największych inspiracji malarskich Łucji Kłańskiej-Kanarek należy Kraków, jego legenda i genius loci, anioły czuwające nad rodzinnym miastem artystki, postać pogodnej Madonny i przyroda. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych i galeriach w Polsce, wielu krajach Europy, w USA, Kanadzie, Izraelu, Japonii i Wietnamie. W swoim domu w Krakowie Bieżanowie prowadzi Galerię Autorską.

Za swą pełną miłości do Krakowa twórczość oraz za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną artystka została nagrodzona przez Pierwszy Krakowski Klub Soroptimist International tytułem Krakowianka Roku, a przez prezydenta Krakowa odznaką Honoris Gratia.

Patrycja Bliska

Opony motocyklowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Najnowsze

Co w Krakowie