Zakaz palenia węglem w gminach wokół Krakowa? „Inaczej nie wygramy wojny o czyste powietrze”

Krakowscy radni Koalicji Obywatelskiej chcą wprowadzenia zakazu palenia węglem w gminach wokół Krakowa. Projekt rezolucji w tej sprawie, skierowany do władz województwa małopolskiego, ma być głosowany na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta Krakowa. – Bez tego nie wygramy wojny o czyste powietrze – twierdzi radny Dominik Jaśkowiec, autor projektu rezolucji z apelem o wprowadzenie zakazu stosowania paliw stałych w gminach sąsiadujących z Krakowem.

Dominik Jaśkowiec poinformował, że na sesji 9 listopada krakowscy radni będę decydować o utworzenie w Krakowie strefy czystego transportu. Związane z nią ograniczenia wjazdu dla najbardziej kopcących samochodów mają wejść w życie 1 lipca 2026 roku. – To kolejny krok w walce o czyste powietrze w naszym mieście. Ale my tej wojny nie wygramy przez oszustwo Prawa i Sprawiedliwości – stwierdził Dominik Jaśkowiec. Owe oszustwo to zgoda na wydłużenie terminu na wymianę bezklasowych pieców węglowych o dwa sezony grzewcze. Jak dodał radny Łukasz Sęk taka decyzja oznacza, że przez 1,5 roku właściciele kopciuchów nie będą nic robić w kierunku likwidacji starych pieców, a potem przyjdą prosić o kolejne wydłużenie terminu.

Według Dominika Jaśkowca oszustwem jest także to, że krakowianie będą mierzyć z kolejnymi wyzwaniami – w związku z wprowadzeniem strefy czystego transportu – i wymienić swoje samochody na bardziej ekologiczne, a mieszkańcy podkrakowskich gmin, w większości wyborcy PiS, nadal będą palić węglem. – Dlatego chcemy przedstawić radzie rezolucje, w której zwrócimy się do Zarządu Województwa o wprowadzenie od 1 września 2026 roku zakazu spalania paliw stałych na terenie gmin sąsiadujących z Krakowem – powiedział radny Jaśkowiec. – Po ty, by wygrać walkę smogiem – podkreślił. jego zdaniem dopiero wtedy, gdy 1 lipca 2026 wejdzie w życie strefa czystego transportu w Krakowie, a 1 lipca 2026 zakaz palenia węglem w gminach wokół Krakowa, będzie można ogłosić zwycięstwo w walce o czyste powietrze.

Rezolucja ma być głosowana także w listopadzie.

https://www.facebook.com/malopolska.platforma/videos/1265141490940597

(GS)

Zlew granitowy – dlaczego warto?

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie