Szybkie fakty

Kategoria Komunikacja
Data 16 lipca 2020
Czytanie ~2 min
Tematy abonament na parkowanie w strefie, podwyżki opłat za parkowanie, strefa parkowania w Krakowie
Komunikacja · 16 lipca 2020 · 2 min czytania

Zarząd Transportu Publicznego: Podwyżka cen abonamentów na strefę to odpowiedź na postulaty mieszkańców i przedsiębiorców

Autor: Grzegorz Górski Aktualizacja: 16.07.2020 Lokalizacja: Kraków

Czy mieszkańców Krakowa czekają duże podwyżki cen abonamentów na strefę płatnego parkowania? Takie propozycje przedstawili urzędnicy z Zarządu Transportu Publicznego. Jak to tłumaczą? „Propozycje są odpowiedzią na postulaty mieszkańców i przedsiębiorców pracujących w centrum Krakowa, którzy mają problemy ze znalezieniem miejsc parkingowych” – czytamy na stronie ZTP.

Nowe propozycje cen abonamentów dla mieszkańców na strefę płatnego parkowania budzą ogromne kontrowersje. Trudno się dziwić, bo podwyżka to 800 – 1000 procent. „Nie” takim podwyżkom mówią radni. Ale Zarząd Transportu Publicznego tłumaczy, co i dlaczego chce wprowadzić. Przytaczamy całe wyjaśnienie.

Jak ZTP uzasadnia zmiany w strefie płatnego parkowania

„Zarząd Transportu Publicznego opracował propozycje zmian w organizacji Strefy Płatnego Parkowania. Korekty będą dotyczyć godzin obowiązywania poszczególnych stref i wysokości abonamentu mieszkańca. Propozycje są odpowiedzią na postulaty mieszkańców i przedsiębiorców pracujących w centrum Krakowa, którzy mają problemy ze znalezieniem miejsc parkingowych.

Najważniejszą proponowaną zmianą, dotyczącą wszystkich kierowców jest wydłużenie czasu obowiązywania stref:
• strefa A miałaby funkcjonować od poniedziałku do niedzieli w godz. 8-22,
• strefy B i C – tak jak do tej pory – od poniedziałku do soboty, ale o dwie godziny dłużej – od godz. 8 do 20.

Zmiany są odpowiedzią na prośby mieszkańców. Znaczące dotyczą strefy A, która znajduje się w ścisłym centrum, gdzie ruch wieczorami i w weekendy związany jest z nocnym życiem miasta. Krakowianie w tych godzinach mają problem ze znalezieniem miejsc postojowych przy miejscu zamieszkania, skarżą się na hałas wywołany nadmiernym ruchem samochodowym. Także przedsiębiorcy od lat postulowali, by wydłużyć czas obowiązywania SPP.

Proponowane są również zmiany w wysokości abonamentu mieszkańca. Do tej pory wynosił on 10 zł miesięcznie.
Jeśli zmiany weszłyby w życie, to abonament mieszkańca wynosiłby:
• w strefie A – 100 zł miesięcznie,
• w strefach B i C – 80 zł miesięcznie.

Proponowane rozwiązania zostały przekazane radnym, którzy zajmą się tym tematem w najbliższych tygodniach”.

I już wiemy – radni ostro protestują przeciwko pomysłom ZTP.

Reklama