Lifestyle Polecane

Wśród mężczyzna nastała nowa moda. Mocna przesada czy wręcz przeciwnie?

Mężczyzna / fot. Foter.com

W ostatnim czasie mężczyźni coraz częściej dbają o siebie, co w naszej kulturze odbierane jest jako wchodzenie na dotychczasowe terytorium kobiet.  Czy to dobrze? Nie mi oceniać, ale dowodem na to jest otrzymany mail z prośbą o opinię dotyczącą depilacji wykonywanej u mężczyzn. W związku z ogromnym szacunkiem do Czytelnika uważam, że żadne pytanie nie powinno pozostać bez odpowiedzi, więc zatem przebrnijmy przez „męską gładkość”.

Drodzy Panowie, to czy podejmiecie decyzję o usuwaniu owłosienia w obrębie ciała zależy tylko od Was i Waszego poczucia estetyki. No może czasem trochę od „wymagań” Waszej Partnerki. Opinie i gusta nigdy nie będą zbieżne, ale z całą pewnością z medycznego punktu widzenia można uznać, że ogolone miejsce pozostają bardziej higieniczne. Z tego założenia wychodzą także muzułmanie, którzy co 40 dni usuwają owłosienie, aby pozostać w czystości.

Historia depilacji ciała wykonywanej u mężczyzn sięga zamierzchłych czasów, ale w wielu kręgach nowoczesnego kultu macho nie jest akceptowana. Jedyną grupą mężczyzn, która w tym aspekcie nie wzbudza dyskusji są sportowcy.

Odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości zabiegowych oraz odczuć bólowych postaram się usystematyzować wiedzę wskazując na techniki zabiegowe, czas odrostu włosów (mając na uwadze ich widoczność czyli wzgląd estetyczny) oraz wskazane dyskomfortu zabiegowego  w skali 1-5.

Golenie

Odczucia bólowe 0, czas odrostu włosów 1 doba, plus metody to łatwość samodzielnego wykonania zabiegu.

Depilacja woskiem

Zabieg polega na zastosowaniu podgrzanego do temperatury ok 37- 46 stopni wosku i za pomocą paska fizelinowego lub samodzielne (w zależności od rodzaju wosku) wyrwaniu włosów. Odczucia bólowe 4-5, czas odrostu włosów ok 1 tydzień, zabieg najlepiej wykonać w gabinecie kosmetycznym.

W przypadku depilacji woskiem, podobnie jak w przypadku golenia, zdarza się występowanie zapalenia mieszków włosowych, co Panowie w wielu przypadkach dodatkowo źle znoszą.

Depilacja chemiczna

Zabieg z wykorzystaniem preparatów w postaci kremów lub żeli. Metoda polega na uszkodzeniu wiązań dwusiarczkowych keratyny we włosie co powoduje oddzielenie łodygi od korzenia włosa. Odczucia bólowe 0, czasami występuje pieczenie i podrażnienie skóry oraz reakcje alergiczne, zatem metoda nie zawsze jest przyjazna.

Fotoepilacja

Działa na zasadzie selektywnej termolizy i wykonywana jest przy użyciu laserów o różnej długości fali świetlnej: rubinowy (694 nm), aleksandrytowy (755 nm) diodowy (800 – 810 nm), Nd:Yag (1064) oraz niekoherentnego światła ksenonowego – IPL Intense Pulsed Light o zakresie fali od 590 do 1200 nm. We wspomnianych metodach chromoforem jest melanina, która znajduje się w samej łodydze włosa oraz wybrzuszeniu mieszka. Aby uzyskać trwały rezultat usunięcia włosa należy nie tylko usunąć sam włos, ale konieczne jest pozbycie się komórek reprodukcyjnych mieszka.

Kluczowym aspektem zrozumienia tematu jest rozgraniczenie zabiegu IPL i laserowej redukcji owłosienia.

IPL czyli Intense Pulsed Light  to w odróżnieniu od emitowanego przez lasery światło niekoherentne. Laser generuje jedną, konkretną, selektywną długość fali. Natomiast światło w urządzeniu IPL generowane jest przez lampę ksenonową, a następnie przechodzi przez układ filtrów. Brak tutaj jednej, konkretnej długości fali. Ostateczny efekt zabiegowy będzie zatem różny ze zdecydowaną przewagą dla metody z wykorzystaniem laserów.

Dotychczas porównywano skuteczność laserów: diodowego, aleksandytowego i Nd:Yag i uznano, że uzyskane efekty zabiegowe oraz odczucia bólowe przy zastosowaniu lasera aleksandrytowego i diodowego są porównywalne.

Najczęściej jednak i z największym powodzeniem zabiegowym stosowany  jest laser diodowy. Odczucia bólowe podczas zabiegu 2-3, po wykonaniu ok. 6-8 zabiegów mamy efekt tzw. trwałej redukcji owłosienia czyli zgodnie z definicją FDA trwała redukcja włosów oznacza „długoterminową ustabilizowaną redukcje włosów wzrastających po zastosowaniu leczenia”.

Efekt utrzymuje się zazwyczaj kilka lat , czyli gładkość pozostaje z Wami na dłużej.  Wybór metody, jak i sama decyzja czy poddawać się zabiegom jest w rękach Panów, ale podejmując decyzję na TAK przy każdej metodzie uwagę należy zwrócić także na przeciwwskazania.

Z doświadczenia  i współpracy z gabinetami wykonującymi zabiegi laserowe polecam metodę z wykorzystaniem lasera diodowego, jako skuteczną, stosunkowo bezbolesną oraz trwałą co zmniejszy regularne cierpienia mężczyzn podczas zabiegów klasycznej depilacji.

dr Izabela Załęska

zdjęcie tytułowe / fot. Foter.com

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com.

To Twój ideał piękna? Uważaj, możesz mieć problem!