Bronowice i Wola Justowska po raz pierwszy połączone linią autobusową

Od 15 października ruszyło połączenie autobusowe pomiędzy Bronowicami a Wola Justowską. Pasażerowie są zadowoleni ale linia będzie kursować tylko do wiosny przyszłego roku.

Na takie połączenie mieszkańcy Bronowic i Woli Justowskiej czekali od lat. Ten rejon Krakowa przecina rzeka Rudawa, na której znajdują się niewielkie i wąskie mostki. Dodatkowo są to tereny domów jednorodzinnych z wąskimi uliczkami.  Do tej pory Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Krakowie nie zdecydowało się na poprowadzenia tam linii autobusowej. Dopiero wymuszona sytuacja jaka jest zamknięcie ważnej dla tego rejonu Krakowa ulicy Królowej Jadwigi, wymusiła na Zarządzie Transportu Publicznego znalezienie rozwiązania jak połączyć te dwie dzielnice.   

ZTP postanowił, że poprowadzi nowa linie tymczasowo nr 702  po następującej trasie: Bronowice Małe – Balicka – Zakliki z Mydlnik – Podłużna – Al. Kasztanowa – Kasztanowa – Al. Modrzewiowa – Królowej Jadwigi – Jesionowa – Na Błonie – Bronowice Małe . Linia kursuje z częstotliwością co 7,5 minuty w dni powszednie, co 10 minut w soboty oraz co 15 minut w dni świąteczne, w godzinach porannych co 20 minut.

Do jej obsługi przeznaczono specjalne mikrobusy z uwagi na to, iż autobusy używane na co dzień w Krakowie nie zmieściłyby się na wąskich uliczkach. Linia 702 obsługiwana jest przez mikrobusy MAN, które mieszczą 22 pasażerów, w tym 9 na miejscach siedzących. Mikrobus przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych, w tylnej części  niskopodwoziową sekcję dla wózków oraz zintegrowaną tablicę świetlną na dachu.

Na wieść o planach ZTP  mieszkańcy ulicy na Błonie alarmowali, że pomysł aby autobusy komunikacji miejskiej miały jeździć tutaj na czas remontu sąsiednich ulic jest zły. Zwracali uwagę: droga jest wąska. – Tutaj jest osiedle domków jednorodzinnych. Powinno być przede wszystkim bezpiecznie. Biegają dzieci, chodzą osoby starsze. Często jezdnią, bo do tej pory po jednej stronie nie ma chodnika – wyrażali swoje zaniepokojenie. 

Mieszkańcy alarmują: ta droga jest za wąska na autobus!

 

A jak nowe połączenie oceniają pasażerowie? Po blisko dwóch tygodniach funkcjonowania nowej linii widać nią duże zainteresowanie – Kiedyś przejazd miedzy Azorami a Chełmem zajmował sporo czasu i konieczna były dwie przesiadki. Teraz przejazd jest zdecydowanie szybszy i trzeba się przesiadać tylko raz, w dodatku na pętli autobusowej, To duże ułatwione – mówi w rozmowie z KRKnews Pani Monika. 

Według planów ZTP, linia 702 ma kursować do czasu zakończenia remontu ulicy Królowej Jadwigii w kwietniu 2023 roku. 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie