Flaga Ukrainy wróci na Kopiec Kościuszki. Jest decyzja

Flaga Ukrainy powróci na Kopiec Kościuszki. Wczoraj rano poseł Konfederacji Grzegorz Braun usunął flagę z kopca. Sprawą zdjęcia ukraińskiego symbolu narodowego zajmuje się policja.

 – W związku z usunięciem przez posła Grzegorza Brauna z krakowskiego Kopca Kościuszki flagi ukraińskiej – 5 czerwca o godzinie 8.00 wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz prezes Komitetu Kopca Kościuszki prof. dr hab. Piotr Dobosz w symbolicznym geście wspólnie zawieszą tę flagę w tym miejscu ponownie – przekazało biuro prasowe Wojewody Małopolskiego. Będzie obecny również Wiaczesław Wojnarowski – konsul Ukrainy w Krakowie.

Według wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara usunięcie flagi z Kopca Kościuszki jest działaniem wbrew „decyzji podmiotu będącego historycznym i prawnym opiekunem Kopca Kościuszki” i wymaga ono oceny z punktu widzenia potencjalnych konsekwencji prawnych.

„Flagę Ukrainy, która znajdowała się w niewłaściwym miejscu, jako uczciwy znalazca przekazuję do konsulatu w Krakowie” — napisał w portalu X poseł Grzegorz Braun. Do wpisu dołączył nagranie, jak z masztu na kopcu Kościuszki w Krakowie zwijana jest ukraińska flaga.

Flaga wisiała na Kopcu Kościuszki od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę na znak solidarności z narodem ukraińskim.  Komitet Kopca Kościuszki tę decyzję argumentował tak: „Na tym naszym narodowym pomniku jest ona symbolicznym wyrazem oczywistej solidarności nas, Polaków, z Ukraińcami, obywatelami niepodległego Państwa, których niesprawiedliwie spotkało nieszczęście wojny”. Więcej  o tym incydencie pisaliśmy tutaj. 

Grzegorz Braun zerwał ukraińską flagę z Kopca Kościuszki

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie