Maria Klaman wiceprezydentem Krakowa. Zawodowo związana z Trójmiastem

Znamy nazwisko ostatniego wiceprezydent Krakowa. W czwartek Aleksander Miszalski przedstawił swoją czwartą zastępczynię – Marię Klaman. Będzie odpowiedzialna za działania miasta w zakresie edukacji, polityki społecznej i mieszkalnictwa. Jestem zaszczycona, że mogę pracować dla mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Wchodzę w tę pracę z ogromną radością – mówiła nowa wiceprezydent. 

Aleksander Miszalski jako prezydent Krakowa zaprezentował już trzech wiceprezydentów.  – To jest miejsce zostawione dla Nowej Lewicy, rozmowy cały czas się jeszcze toczą – mówił na początku tego tygodniu Miszalski pytany, kto będzie ostatnim wiceprezydentem,. 

Niewiadomą pozostawało natomiast nazwisko czwartego zastępcy. Lewica miała mieć swojego wiceprezydenta w zamian za poparcie udzielone Miszalskiemu przed wyborami. Wcześniej na liście potencjalnych kandydatów Lewicy wymieniany był Ryszard Śmiałek, współprzewodniczący Nowej Lewicy w Małopolsce. 

Teraz wiadomo już, że stanowisko obejmie Maria Klaman, działaczka i aktywistka od wielu lat związana z „Krytyką Polityczną”, organizacjami pozarządowymi i samorządowymi, związana z Trójmiastem. Klaman organizowała liczne projekty samorządowe, pracując z samorządowcami z całego kraju, była też menedżerką w Akademii Demokracji Socjalnej współprowadzonej przez takie organizacje jak: Fundacja im. Friedricha Eberta, Krytyka Polityczna czy Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”.

Nowa wiceprezydent z wykształcenia jest filozofką i redaktorką, absolwentką filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Gdańskiego. Sprawowała funkcję rzeczniczki w samorządach lokalnych, organizacjach pozarządowych oraz instytucjach kultury w Gdańsku, Warszawie i Sopocie. Jest członkinią Nowej Lewicy. Była mentorką w kampanii edukacyjnej „Kobiety na wybory” (2024), rzeczniczką, doradczynią zarządu i koordynatorką działań operacyjnych w Stowarzyszeniu Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski” (2021–2024).

Sprawowała funkcję kierowniczki referatu Biura ds. Współpracy Samorządowej i Repatriacji w Urzędzie Miasta Sopotu (2021–2024). Była szefową programu rozwojowego „Szkoła liderów politycznych dla samorządowców, liderów i liderek organizacji pozarządowych, aktywistów, posłów i posłanek” (2018–2021), menedżerką i trenerką w programie edukacji politycznej „Akademia demokracji socjalnej” dla lewicowych działaczek i działaczy, współorganizowanym przez Fundację im. Friedricha Eberta, Krytykę Polityczną, Global.Lab, Fundację ICRA, Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a i Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”, Szkołę Liderów (2018–2020).

Pracowała jako redaktorka i sekretarz redakcji „Polish Theatre Journal” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (2016–2019). Była koordynatorką projektów w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę” (2015–2017), trenerką w Fundacji Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” (2013–2017), szefową Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku (2011–2015) i współorganizatorką gdańskich Manif.

Były burmistrz Niepołomic został wiceprezydent Krakowa

Konferencję z udziałem nowej wiceprezydent Krakowa zorganizowano na nowym skwerze przy Nowym Kleparzu, u zbiegu al. Słowackiego i ul. Prądnickiej, gdzie Zarząd Zieleni Miejskiej właśnie zakończył prace przy budowie Ogrodu Krakowianek. Miejsce to ma upamiętniać uzyskanie przez Polki praw wyborczych, a specjalnej ścieżce edukacyjnej można przeczytać wiele informacji o historii emancypacji kobiet w Polsce i na świecie.

Zmiany przy Nowym Kleparzu. Powstaje Ogród Krakowianek (ZDJĘCIA)

 

Najnowsze

Co w Krakowie