Na Rynku stanął szpital polowy. Rozpoczęła sie 27. wigilia dla bezdomnych i potrzebujących

Przy okazji 27. wigilii dla bezdomnych i potrzebujących, na Rynku Głównym stanął szpital polowy. Lekarze, pielęgniarki i wolontariusze udzielą wszystkim chętnym bezpłatnej opieki medycznej. Będzie można uzyskać m.in. konsultację internistyczną, stomatologiczną, kardiologiczną, ortopedyczną i dermatologiczną i zmianę opatrunków.

Na miejscu będzie ponad 30 lekarzy oraz ratownicy, pielęgniarki i wolontariusze Związku Kawalerów Maltańskich. Z pomocy medyczne może skorzystać każdy – nie są wymagane   żadne dokumenty. W szpitalu dostępne będą konsultacje medyczne w zakresie ortopedii, stomatologii, kardiologii czy opieki internistycznej. Lekarze i pomoc medyczna bedą wykonywać m.in. badania krwi, EKG czy USG brzucha. Szpital działać będzie przez cały czas trwania Wigilii na Rynku Głównym.

Szpital polowym powstał dzięki wsparciu i pomocy strażaków z krakowskiej Szkoły Aspirantów PSP.

Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących na krakowskich Rynku to już tradycja. Po ciepłe posiłki co roku ustawiają się w długich kolejkach nie tylko osoby bezdomne, ale też samotne i biedne. Przyjeżdżają z różnych stron Polski. Gorące potrawy zaczną być wydawane od godz. 11. Ci, którzy przyjdą w niedzielę na Rynek Główny, mogą także liczyć na paczki z produktami żywnościowymi o przedłużonej trwałości. Będzie można również skorzystać z porady i pomocy lekarskiej.

Patronat honorowy nad wigilią dla bezdomnych objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wśród patronów i partnerów nie ma Archidiecezji Krakowskiej. – Jedyny ksiądz, któremu ufam, to ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – mówił dziennikarzom Jan Kościuszko przy okazji zeszłorocznej edycji Wigilii. Ksiądz Zaleski często wydaje posiłki i pomaga osobiście podczas wigilii na Rynku w Krakowie.

Jak wynika z zeszłorocznego raportu EAPN Polska „Poverty Watch 2022” szacuje się, że ubóstwo w naszym kraju może wrócić do poziomu z 2015 r. W roku 2021, liczba Polaków, którzy żyli w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się o około 400 tys. w stosunku do roku poprzedniego. Jednak, jeśli tegoroczne szacowania się potwierdzą ta liczba nie dość, że wróci do wartości sprzed 2 lat, to jeszcze wzrośnie o ponad 600 tys. i dobije nawet do 2,6 mln. Według szacunków w Krakowie żyje nawet ponad 2,5 tys. osób w kryzysie bezdomności.

Wigilia odbywa się przy wsparciu miasta i sponsorów. Potrzebujący będą mogli zabrać ze sobą paczki z żywnością o długim terminie spożycia. Każdy, kto chce, może 17 grudnia przynieść na Rynek produkty, które zostaną dołożone do paczek.

Rynek Główny po raz kolejny stanie się wielkim stołem wigilijnym dla bezdomnych i potrzebujących

Patrycja Bliska 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie