PKW: gminy nie muszą już przekazywać Poczcie Polskiej spisów wyborców

krknews.pl

Państwowa Komisja Wyborcza oznajmiła, że w związku z brakiem możliwości głosowania cały proces wyborczy dotyczący wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 roku został zakończony. W związku z tym nie ma potrzeby przekazywania Poczcie Polskiej spisów wyborców.

Wicepremier Jacek Sasin jeszcze w sobotę wydał rozporządzenie określające zasady przekazywania spisów wyborców Poczcie Polskiej. Do tej pory wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów odmawiało przekazania takich spisów z powodu braku podstawy prawnej. Tak np. było w Krakowie, gdzie prezydent miasta Jacek Majchrowski stanowczo oznajmił, iż nie przekaże Poczcie Polskiej spisu wyborców z Krakowa.

Wybory. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski: Nie przekażę spisów wyborców Poczcie Polskiej

Rozporządzenie miało rozwiązać ten problem. A przedstawiciele rządu publicznie straszyli samorządowców, że jeśli dalej będą blokować organizację wyborów, to mogą stracić stanowiska.

Tymczasem Państwowa Komisja Wyborcza wysłała do wszystkich komisarzy pismo, w którym informuje, że gminy nie muszą już przekazywać spisów wyborców Poczcie Polskiej. A to dlatego, że cały proces wyborczy związany z wyborami prezydenckimi zarządzonymi na 10 maja 2020 roku został już zakończony. Komisarze mają przekazać takie informacje do wszystkich gmin. Pismo ma dzisiejszą datę (10 maja 2020).

W piśmie PKW jest także mowa o tym, że nie ma potrzeby powoływania obwodowych komisji wyborczych oraz ustalania ich siedzib. Takie wyjaśnienia PKW jednoznacznie sugerują, że trzeba zarządzić wybory prezydenckie na nowo – z całym kalendarzem wyborczym.

GS

Kartka z kalendarza. 10 maja. Co łączy lądowanie UFO w Polsce i nieodbyte wybory prezydenckie

Zobacz także