Wybory prezydenckie 2020. Kolejne sondaże niekorzystne dla Andrzeja Dudy

Wybory prezydenckie coraz bliżej. A sondaże pokazują, że powoli, ale jednak sukcesywnie słabnie pozycja Andrzeja Dudy. Za to wciąż przybywa zwolenników Rafała Trzaskowskiego. Także najnowsze badania dotyczące drugiej tury są coraz mniej korzystne dla urzędującego prezydenta.

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, a więc za nieco ponad tydzień. Wyborcze sondaże są coraz ciekawsze.

Maleje różnica między Dudą a Trzaskowskim

I wciąż utrzymuje się tendencja spadku poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudy i rosnącego w siłę Rafała Trzaskowskiego. Wprawdzie zmiany nie są rewolucyjne, ale dwóch największych rywali w wyborach prezydenckich dzieli coraz mniejsza różnica.

Jeszcze tydzień temu średnie poparcie wszystkich sondaży wyborczych dawało kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości 41,7 proc. Średnia z tego tygodnia to już 40 proc. W jednym badaniu obecny prezydent ma już tylko 37 proc.

Za to Rafałowi Trzaskowskiemu sondaże z ostatniego tygodnia dają średnio 29,3 proc., gdy jeszcze tydzień temu było27,9 proc. Do tego w jednym badaniu kandydat Koalicji Obywatelskiej ma aż 32-proc. Poparcie (przy 40-proc. Dla Andrzeja Dudy).

Słabnie Hołownia, umacnia się Bosak

Pozostali kandydaci przestają się liczyć się w wyborczej rozgrywce. Szymon Hołownia ma dziś poparcie (średnie) na poziomie 10,7 proc., tydzień temu miał 12,2 proc. Co ciekawe – na czwartej pozycji zaczyna umacniać się Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji, który w sondażach już znacząco wyprzedza Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia.

Zacięta walka w drugiej turze

Badania opinii coraz częściej pokazują też, że w II turze prezydent Duda może przegrać. Pojawił się nawet jeden, w którym Rafał Trzaskowski ma o 2 proc. więcej głosów niż Andrzej Duda.

Wybory prezydenckie 2020. Takiego sondażu jeszcze nie było. Duda przegrywa w drugiej turze!

W badaniu wykonanym przez Kantar dla TVN starcie Duda – Trzaskowski kończy się remisem 48 do 48 proc. Z kolei sondaż Ipsos dla Oko.press pokazuje remis 45 do 45 proc.

Ale jeszcze tydzień temu wszystkie sondaże dotyczące II tury wyborów prezydenckich pokazywały tylko wygraną kandydata PiS.

Grzegorz Skowron

Kto kandyduje na prezydenta

Robert Biedroń

Zdjęcie 1 z 11

1) BIEDROŃ Robert, lat 44, wykształcenie wyższe politologiczne, poseł do Parlamentu Europejskiego, zamieszkały w Warszawie, członek Wiosny Roberta Biedronia (fot. KRKNews)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie