Alkoholowa anoreksja, czyli alkoreksja – podstawowe objawy i sposoby leczenia

Alkoholizm ma wiele twarzy. Niektóre jego rodzaje są mniej, inne bardziej zagrażające zdrowiu lub życiu osoby chorej. Jedno natomiast jest pewne – niesie on ze sobą wiele konsekwencji, a jedną z nich jest wystąpienie zaburzenia odżywiania, zwanego anoreksją alkoholową. Dowiedz się, kto jest narażony na alkoreksję, jakie są jej podstawowe objawy oraz jak ją leczyć?

Czym jest alkoholowa anoreksja?

Alkoreksja, czyli alkoholowa anoreksja, to zaburzenie odżywiania. Polega ono na maksymalnym ograniczeniu ilości spożywanego jedzenia, na rzecz picia alkoholu. Jak sama nazwa wskazuje, choroba ta jest nawiązaniem do anoreksji, na którą chorują osoby niekoniecznie uzależnione od napojów wysokoprocentowych.

Mówiąc o anoreksji alkoholowej, możemy wspomnieć o jej dwóch rodzajach: alkoreksji, która prowadzi do alkoholizmu lub alkoreksji, do której prowadzi alkoholizm. W obu przypadkach niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia jest takie samo. 

Kto jest narażony na wystąpienie alkoreksji?

Nie ma reguły co do tego, kto jest, a kto nie jest narażony na wystąpienie alkoreksji. Zaburzenie to może dotknąć każdej osoby, uzależnionej od alkoholu – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 

Anoreksja alkoholowa pojawia się wtedy, gdy dana osoba boi się znacznego wzrostu masy ciała. Wszelkie alkohole są wysokokaloryczne. Przez to, nadużywając tego rodzaju trunków, łatwo o szybkie przytycie. Aby temu zapobiec, rezygnują one ze spożywania posiłków, czyli przyjmowania dodatkowych kalorii, wybierając uzupełnienie ich „napojem wyskokowym”. Taka zamiana jest oczywiście złym pomysłem. Organizm nie dostaje wówczas substancji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, przez co dochodzi do szybkiego wyniszczenia organizmu. Cierpią na tym nie tylko narządy wewnętrzne. Znacznie szybciej zachodzą również procesy starzenia, przez co skóra staje się zwiotczała, pomarszczona i szara.

Podstawowe objawy alkoreksji

Jednym z głównych objawów alkoreksji jest nieproporcjonalne spożywanie alkoholu w stosunku do jedzenia, które zostało spożyte. Początkowo anoreksja alkoholowa ukazuje się głównie na większych imprezach lub spotkaniach towarzyskich – oraz tuż przed nimi. Osoba cierpiąca na to zaburzenie rezygnuje ze spożywania posiłków, z myślą o tym, aby pozwolić sobie na przyjęcie większej dawki alkoholu. Celem tego jest zachowanie względnie optymalnej ilości przyjętych kalorii. Alkoretyk nie jest świadomy tego, że w ten sposób znacznie sobie szkodzi. 

W późniejszych etapach choroby alkoholowej, której towarzyszy alkoreksja, osoba uzależniona świadomie rezygnuje z posiłków już na porządku dziennym. Kieruje się myślą tego, że w nagrodę będzie mogła spożyć więcej alkoholu – bez wyrzutów sumienia, że znacznie wpłynie to na jej sylwetkę.

Czy anoreksję alkoholową można wyleczyć?

Alkoreksja to schorzenie, które można wyleczyć. Należy jednak mieć świadomość, że jest to bardzo ciężkie – wymaga od chorego dużej ilości silnej woli i samozaparcia. Jest to bowiem połączenie dwóch poważnych chorób: alkoholizmu i anoreksji. Nie się więc w tym przypadku bez pomocy specjalistów. 

Często w przypadku osób cierpiących na anoreksję alkoholową terapię rozpoczyna się od leczenia alkoholizmu. Efektywny zazwyczaj okazuje się odwyk alkoholowy w specjalistycznym ośrodku w Krakowie, który pomaga wyjść z alkoholizmu. Jeśli bowiem dana osoba nie spożywa alkoholu, musi przemóc się do zjedzenia normalnego pożywienia. W ten sposób możliwy jest stopniowy powrót do normalnego życia i wyjście na prostą.

Jak alkoholik może wyjść z choroby?

Alkoholizm jest bardzo zdradziecką chorobą, która manipuluje osobą uzależnioną. Wyjście z tego schorzenia nie jest łatwe. Zazwyczaj trwa dość długo, a sam chory potrzebuje dużo wsparcia i motywacji od bliskich. Rodzina, której zależy na zdrowiu i życiu chorej osoby, może zgłosić ją do profesjonalnego prywatnego ośrodka, zajmującego się leczeniem uzależnień. Jest to miejsce przeznaczone specjalnie dla tych, którzy zmagają się z chorobą alkoholową. Grono doświadczonych terapeutów pomaga na każdym etapie choroby. Wspomaga dobrymi radami, wspiera w dążeniu do lepszego jutra. Indywidualne terapie uzależnień, jakie oferuje ośrodek, pomagają z kolei poznać „od wewnątrz” chorobę. Zrozumieć ją, przejrzeć i pozbyć się raz na zawsze.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat chorób, które często współistnieją z alkoholizmem? Przeczytaj wpis: Alkoholizm a depresja – czy zawsze idą w parze? na blogu ośrodka leczenia uzależnień Nowe Życie w Krakowie. 

 

Najnowsze

Co w Krakowie