Kartka z kalendarza. Gdzieś nam się zapodział ten duch nadziei z 16 października 1978 roku…

Musisz przeczytać

16 października 1978 roku przeszedł do historii jako dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża. Nawet osoby niewierzące i krytycznie nastawione do kościoła nie mogą pominąć faktu, że ten wybór miał ogromny wpływ na najnowszą historię Polski i świata. I że ten wybór zmienił oblicze ziemi, nie tylko tej ziemi.

Dla wierzących Jan Paweł II to święty. Ale często nawet przez osoby określające się jako katolicy postać papieża Polaka, jego słowa traktowane są instrumentalnie, wykorzystywane są do politycznej gry. Nie tylko przez jedną stronę naszej sceny politycznej.

Dla każdego Polaka Karol Wojtyła, a później papież Jan Paweł II to postać wybitna. Przynajmniej tak powinno być. Gdyby kardynał Wojtyła nie objął najważniejszej funkcji w kościele, byłby „tylko” wielkim intelektualistą i teologiem, może nawet zostałbym prymasem. Ale nie wiadomo, czy doczekałby skruszenia systemu komunistycznego. Jako papież miał ogromny wpływ na zmiany ustrojowe we wschodniej i centralnej Europie. To on dał nadzieję, z której narodziła się „Solidarność”.

Dziś, kiedy obchodzimy kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, nie ma już wśród nas ducha tej solidarności. Nie ma ducha tej nadziei, która wybuchła 16 października 1978 roku. Gdzieś nam się zapodział ten duch… I nie ma szans na to, by po raz kolejny nauka i słowa papieża Polaka, które przecież zostały, odnowiły oblicze tej ziemi. Szkoda…

Grzegorz Skowron

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

Chciał być aktorem

Chciał być aktorem
Obraz 2 z 15

Już w Wadowicach uczestniczył w przedstawieniach organizowanych na scenie Domu Katolickiego i szkolnego teatru. W czasie studiów polonistycznych występował w spektaklach w Krakowie, a podczas okupacji włączył się w tworzenie Teatru Rapsodycznego. Już jako młody chłopak pisał wiersze, twórczość literacką kontynuował także jako ksiądz.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca