Nocne polowanie na piratów drogowych. 2500 zł mandatu dla…rowerzysty

Musisz przeczytać

Służby w Krakowie nie mają litości dla nocnych piratów drogowych. Wspólna akcja Straży Miejskiej i Policji zakończyła się dla rowerzysty mandatem w wysokości 2500 zł. 

Straż Miejska w Krakowie opisuje piątkową interwencję na ulicy Bronowickiej. Było po północy, kiedy strażnicy dostrzegli rowerzystę. Jego zachowanie zwróciło uwagę strażników 

 – Przez chwilę udało mu się utrzymać prosty tor jazdy, ale nagle gwałtownie skręcił w stronę krawężnika i się przewrócił. Strażnicy zatrzymali radiowóz, by sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Okazało się, że mężczyzna nie odniósł żadnych obrażeń, ale o kontynuacji jazdy nie było mowy. Przeprowadzone bowiem badanie alkomatem dało wynik 2,3 promila alkoholu – informuje Straż Miejska Miasta Krakowa.

Wezwani na miejsce policjanci ukarali pijanego uczestnika ruchu mandatem karnym w wysokości 2500 zł.

Od stycznia 2022 roku  obowiązują nowe, wyższe mandaty za wykroczenia na drodze. Nowy taryfikator obejmuje również rowerzystów. Za jazdę w stanie nietrzeźwości można zapłacić do 2,5 tysiąca złotych, za nieustąpienie na przejściu dla pieszych 500 złotych. Surowo karane są też m.in. rozmowa przez telefon podczas kierowania rowerem, jego zły stan techniczny i jazda po chodniku.

Najwyższe mandaty – w wysokości 2500 złotych – grożą osobom poruszającym się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Osoba wsiadająca na rower po spożyciu mniejszej ilości alkoholu (0,2-0,5 promila) może zostać ukarana mandatem w wysokości 1000 złotych.

Rowerzyści, tak samo jak kierowcy samochodów, są zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącym na nie. Za nieustąpienie pierwszeństwa zarówno rowerzyści, jak i kierowcy mogą zapłacić od 50 do 500 złotych. Taryfikator przewiduje podobne kary finansowe za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. O kwotę do 500 zł mogą się uszczuplić portfele kierowców, którzy w czasie jazdy rowerem bądź autem korzystają z telefonu, trzymając słuchawkę lub mikrofon w ręku.

Za utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącym po jezdni obok innego roweru grozi mandat w wysokości 200 złotych. Przepisy ruchu drogowego zabraniają poruszania się rowerem po drogach szybkiego ruchu i autostradach. Zakaz dotyczy zarówno jezdni, jak i pasów awaryjnych i poboczy. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 250 złotych. Poruszanie się rowerem w złym stanie technicznym grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. 

Rowerzysta, który nielegalnie porusza się chodnikiem, może zostać ukarany mandatem w wysokości 200 złotych. Na cyklistów, którzy jadą chodnikiem lub drogą dla pieszych, nie naruszając przepisów, ale łamiąc obowiązek poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, nie ustępując pierwszeństwa pieszemu lub utrudniając ruch pieszy, czekają mandaty w wysokości 300 złotych

Patrycja Bliska 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

12 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca