W ubiegłym roku lekarze ze Szpitala im. Jana Pawła II przeszczepili 13 serc

W 2023 roku  lekarze z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II przeszczepili trzynaście serc. Dodatkowo w szpitalu przeprowadzano dwa przeszczepy płuc oraz dziewiętnaście wszczepień pomp mechanicznego wspomagania krążenia lewej komory serca LVAD.

Od 2005 roku w dniu 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki pobranej od osoby zmarłej. Celem tego święta jest upowszechnienie idei transplantacji wśród społeczeństwa, ale także rozwijanie aktywności donacyjnej i podnoszenie świadomości społecznej w obszarze transplantologii, ale także szpiku kostnego i krwiotwórczych komórek macierzystych.

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” na przeszczep narządu w naszym kraju czeka obecnie blisko 2 tys. osób. Najwięcej z nich potrzebuje zdrowej nerki. Dodatkowo na liście zakwalifikowanych do transplantacji tkanek oka znajduje się ponad 3,4 tys. osób.

W naszym regionie medycy wykonują przeszczepy serc, nerek, szpiku, rogówki, a od ubiegłego roku także płuc. Te ostatnie są przeszczepiane przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, gdzie dotychczas przeprowadzono dwa takie zabiegi. Ta sama lecznica odpowiada również za transplantacje serc, których w ubiegłym roku było 13.

Szpital Jana Pawła II wykonał pierwszy przeszczep płuc

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w Małopolsce odbyły się także 82 przeszczepy szpiku – 66 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oraz 16 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. 70. pacjentom lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego przeszczepili nerki. Placówka ta ma zgodę Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie transplantacji tego organu od dawców zmarłych oraz żywych. Z kolei w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką oraz Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym przeszczepiono rogówki 45. chorym.

Zabiegi związane z transplantacją narządów, tkanek, komórek krwiotwórczych są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ub. roku Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie za wszystkie wykonane przeszczepy serc, płuc, nerek, szpiku i rogówki zapłacił łącznie ponad 32 mln zł.

Szpital Jana Pawła II wykonał pierwszy przeszczep płuc

Patrycja Bliska 

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie