Nowe zasady wprowadzania darmowej komunikacji MPK. A tymczasem smog dał za wygraną

Radni przegłosowali. Od stycznia darmowa komunikacja miejska wprowadzana będzie nie na podstawie wyników a na podstawie prognoz jakości powietrza. Ma to sprawić, by darmowa komunikacja była wprowadzana faktycznie w dni dużych przekroczeń, a nie dzień później.

Nowe zasady ogłaszania darmowej komunikacji miejskiej będą opierać się na codziennej prognozie jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby. Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa, jest podzielona na trzy ośmiogodzinne przedziały (0.00-8.00, 8.00-16.00, 16.00-24.00).

Wystarczy, aby równocześnie spełnione zostały dwa warunki – w dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 musi przekroczyć:

  • 100 µg/m3 na powierzchni miasta powyżej 50 proc.
    oraz
  • 150 µg/m3 na powierzchni miasta powyżej 50 proc.

Wtedy uruchomione zostaną procedury powiadamiania krakowian o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w kolejnym dniu.

Obecnie darmowa komunikacja miejska w dni smogowe jest wprowadzana, gdy średni poziom stężenia pyłu zawieszonego PM10, na wszystkich stacjach pomiarowych WIOŚ zlokalizowanych na obszarze Krakowa, przekracza 150 µg/m3 wg średniej z godziny 1.00-16.00 lub 12.00-22.00/23.00. Obie średnie są liczone niezależnie od siebie. Oznacza to, że nawet jeśli po godz. 16.00 średnia nie przekroczy poziomu 150 µg/m3, a średnia z godziny 22.00/23.00 przekroczy, bezpłatna komunikacja zostanie wprowadzona w ciągu następnej doby.

Wyniki pomiarów podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie na swojej stronie internetowej. Pierwsza informacja o bezpłatnej komunikacji może pojawić się w godzinach 16.00–18.00 lub w przypadku drugiej średniej około godziny 23.15-23.30.

Bezpłatna komunikacja jest wprowadzana na jedną dobę, w godzinach 0.00–24.00 po dniu, w którym wystąpiło przekroczenie. W przypadku, gdy w kolejnych dniach średnie w dalszym ciągu przekraczają powyższe wartości, termin obowiązywania darmowej komunikacji wydłuża się o kolejne doby.

Tymczasem smog dał za wygraną. Jakość powietrza uległa poprawie wczoraj po południu, a dziś normy nie są przekroczone na żadnej z krakowskich stacji pomiarowych. Może nie jest idealnie, ale jest NIEŹLE. O godzinie 6:00 rano najgorzej, tradycyjnie, było przy alejach Krasińskiego, ale nawet tam normy stężenia pyłów PM10 nie zostały przekroczone (64% normy).

Wiele wskazuje na to, że przed nami w Krakowie święta bez smogu. Rok temu w okresie przedświątecznym powietrze było znacznie gorsze. Poprawa nastąpiła dopiero w Wigilię.

(wm)

fot. MPK Kraków

Najnowsze

Co w Krakowie