Coraz mniej krakowian decyduje się na ślub kościelny. Wolą cywilny

Krakowianie coraz rzadziej biorą ślub kościelny. Liczba zawieranych małżeństw konkordatowych w Krakowie z roku na rok jest coraz mniejsza. Urząd Stanu Cywilnego podzielił się statystykami za rok 2022. 

Okazuje się, że coraz mniej krakowian decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. Co więcej, z danych USC wynika, że począwszy od roku 2020, w Krakowie odnotowano więcej ślubów cywilnych niż konkordatowych.

Jak podaje Urząd Stanu Cywilnego SC, w 2022 roku urząd sporządził 4 429 aktów małżeństwa (o 16 mniej niż w 2021r.), w tym 1 488 akty wpisane z zagranicy. Ślub cywilny w urzędzie zawarło 1 799 par, natomiast 1 142 pary zdecydowały o zawarciu ślubu kościelnego. W porównaniu do roku 2021 odpowiednio było to 1807 i 1345 par. 

Jeszcze w latach 2018 i 2019 w Krakowie, liczba zawieranych małżeństw konkordatowych była większa od cywilnych. W 2018 roku zawarto ponad 1800 ślubów konkordatowych i niemal 1500 cywilnych, a rok później odpowiednio – ponad 1700 i 1550. Pandemia w 2020 przyniosła wiele zmian, a jedną z nich był znaczny spadek liczby ślubów konkordatowych – w porównaniu z rokiem poprzednim, liczba ta zmalała o ok. 450. Był to pierwszy rok, w którym liczba zawartych ślubów cywilnych przekroczyła konkordatowe i taka tendencja utrzymuje się do dziś.

Wyniki z Krakowa pokrywają się z ogólnopolskim trendem. Według tegorocznych badań co trzeci Polak nie widzi potrzeby wchodzenia w sakramentalny związek małżeński – wynika z najnowszego badania. Według ekspertów oraz organizatorów ankiety, na spadek liczby małżeństw w Polsce wpływają nie tylko czynniki ekonomiczne, ale też sytuacja epidemiczna.

Jak wynika z badania „Razem? Tak. Ślub? Niekoniecznie. A może leasing?” przeprowadzonego przez Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim i Fundację Bonum Humanum, co trzeci respondent w wieku 18-30 lat, myślący o trwałym związku z drugą osobą, nie zamierza formalizować go oficjalnym małżeństwem świeckim lub kościelnym.

31 proc. badanych kobiet i mężczyzn deklaruje, że na pewno nie weźmie ślubu kościelnego, a kolejne 17 proc. nie jest tego jeszcze pewne. 55 proc. badanych myśli o tym, aby w przyszłości, jeśli ich obecne związki spełnią się, sformalizować go w formie świeckiej lub sakramentalnej.

Jak wynika z badania, na zmniejszenie liczby ślubów częściowo wpłynęła pandemia, która ograniczyła możliwości organizacji wesel i przyjęć, ale nawet przy tym wpływie od wielu lat umacniają się nowe tendencje, związane ze wstrzymywaniem się młodych ludzi od oficjalnej przysięgi małżeńskiej. Przyczyny tego zjawiska mogą mieć swoje źródła ekonomiczne, psychospołeczne, światopoglądowe i strukturalne. 

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie