Do końca roku dwadzieścia procent autobusów w mieście ma być elektryczne. Dziś do zajezdni Wola Duchacka wjechały dwa z nich

Solaris dostarczył pierwsze dwa z 20 autobusów elektrycznych zamówionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Wszystkie pojazdy powinny trafić na krakowskie ulice do lipca tego roku. To początek realizacji kontraktu, który obejmuje dostawę w sumie 20 autobusów elektrycznych, z czego 13 to pojazdy o długości 12 metrów, a 7 to pojazdy przegubowe. 

Zamówione autobusy elektryczne są niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd będzie wyposażony w możliwość ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf.

Wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną. Zakup 20 autobusów jest dofinasowany kwotą 41,7 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MPK SA w Krakowie realizuje jeszcze jeden kontrakt, który obejmuje dostawę kolejnych 22 autobusów elektrycznych. Ich dostawa także jest zaplanowana w tym roku. To oznacza, że do końca 2023 roku w Krakowie będzie przewozić pasażerów ponad 120 autobusów elektrycznych, co stanowi ok. 20 proc. całej floty autobusowej MPK SA w Krakowie.

Dostarczone do MPK SA w Krakowie elektryki, zanim wyjadą na regularne linie, muszą jeszcze przejść badania i testy.

MPK kupi 20 autobusów elektrycznych i 20 stacji do ich ładowania

 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie