Internat do likwidacji. Uczniów zastąpią…

Uczniowie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji stracą internat. Ich miejsce zajmą pracownicy Zakładu Ekonomiki Oświaty – tak zdecydowała wiceprezydent Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Król. – W szkole rozpoczęła się akcja protestacyjna uczniów i rodziców, którzy nie zgadzają się na likwidację internatu – mówi dyrektor zespołu, mgr inż. Dorota Kocur.

Poszukiwanie nowej siedziby dla ZEO trwało od dłuższego czasu. Przed kilkoma laty pojawił się nawet pomysł likwidacji Zakładu Ekonomiki Oświaty, który w ocenie części radnych pochłania zbyt dużo pieniędzy a nie przekłada się na realną pracę, bo z roku na rok ubywa szkół, które właśnie ZEO powierzają m.in. prowadzenie księgowości, czy też organizowanie przetargów na remonty w placówkach oświaty.

Ostatnią reformę Zakład Ekonomiki Oświaty przeżył w 2009 roku, gdy kilka oddziałów ZEO połączono w jeden, ale już wtedy część radnych Platformy Obywatelskiej przekonywała, że najlepszym rozwiązaniem byłaby likwidacja zakładu i zatrudnienie części pracowników bezpośrednio w krakowskich szkołach.

Okazuje się jednak, że Zakład Ekonomiki Oświaty ma się dobrze i nie tylko nie zostanie zlikwidowany, ale otrzyma nową siedzibę – dawny internat Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie. W dodatku trwają właśnie nabory na trzy wolne etaty w ZEO – poszukiwani są inspektorzy nadzoru inwestorskiego do Działu Realizacji Inwestycji, Remontów i Awarii oraz zastępca dyrektora zakładu.

– Prezydent Jacek Majchrowski nie podjął jeszcze decyzji w sprawie internatu i jestem przekonana, że będzie ona dla nas pozytywna – przekonuje dyrektor Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji, mgr inż. Dorota Kocur.

Nie czekając na decyzję prezydenta Krakowa, uczniowie oraz rodzice zdecydowali się rozpocząć akcję protestacyjną. – Jeśli internat zostanie zamknięty, to syn będzie musiał przenieść się do innej szkoły, bliżej domu. Nie mam możliwości płacić mu za stancję, a jest za młody na wynajmowanie mieszkania – mówi anonimowo matka jednego z uczniów zespołu.

Aktualnie w internacie mieszka ok. 160 uczniów, którzy w przypadku likwidacji obiektu najprawdopodobniej nie znajdą miejsca w innych internatach na terenie Krakowa.

(pt)

43 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie