„Katolicki potop. Kto może, niech ucieka”

– Kościół nie jest z tego świata i nie zachowuje kontaktu z rzeczywistością. No chyba, że chodzi o pieniądze – mówi nam krakowski polityk Adam Jaśkow*, współzałożyciel Koalicji Postęp i Świeckość. W rozmowie z KRKnews dodaje, że czeka nas „katolicki potop” i namawia do ucieczki z miasta.

KRKnews: Światowe Dni Młodzieży…

Adam Jaśkow
Adam Jaśkow

Adam Jaśkow: …to przejaw megalomani i nieliczenia się z rzeczywistością kardynała Stanisława Dziwisza i całego polskiego episkopatu.

Przecież mówi się nawet o ponad 2 mln wiernych, którzy przyjadą do Krakowa. To wielkie wydarzenie.

Kraków nie jest przygotowany na taki najazd przybyszów. Zresztą żadne miasto w Polsce nie jest na to przygotowane. Gdyby w sprawie Dni Młodzieży mogło się odbyć referendum, zapewne zakończyłoby się tak, jak to w sprawie igrzysk olimpijskich. Tyle , że Kościół nie jest z tego świata, to znaczy nie zachowuje kontaktu z rzeczywistością. No chyba , że chodzi o pieniądze. Tu przebija nawet Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który koszty igrzysk zostawia organizatorom, a sam zgarnia zyski.

Czyli – za radą prezydenta Jacka Majchrowskiego – na czas trwania ŚDM wyjeżdża Pan z Krakowa?

Rada prezydenta Majchrowskiego, by na czas imprezy opuścić miasto, jest jedyną rozsądną. Kto tylko ma taką możliwość, powinien uciekać z Krakowa z końcem lipca. Współczuję szczerze – bez względu ich na poglądy i wyznanie – tym wszystkim, którzy będę zmuszeni zostać w Krakowie. Wszystko co mogą ewentualnie władze miasta , to wprowadzić bezpłatną komunikację publiczną dla mieszkańców, czy rozważyć ulgi w daninach publicznych, dla tych osób, które zdecydują się zawiesić działalność gospodarczą na czas katolickiego potopu.

Rozmawiał Jakub Stolarczyk

fot. (u góry strony): DrabikPany via Foter.com

* Adam Jaśkow – Absolwent dziennikarstwa i nauk politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Społecznie aktywny od 1989: członek władz krajowych SdRP i SLD do maja 2015, współzałożyciel i wiceprezes Fundacji na Rzecz Socjalnej Demokracji, koordynator Centrum im. I. Daszyńskiego, współtwórca Koalicji Postęp i Świeckość, organizującej Dni Świeckości w Krakowie.

7 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie