Krakowianie coraz częściej biorą narkotyki. Eksperci przeanalizowali… ścieki

W Krakowie rośnie spożycie narkotyków, a jeden krakowianie upodobali sobie szczególnie. To wszystko wynika ze specjalnej analizy.

Badanie przeprowadziło Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). Wynika z niego, że spożywamy coraz więcej narkotyków.

– W Krakowie rośnie spożycie m.in. marihuany i amfetaminy. Jesteśmy też w czołówce miast pod względem ilości przyjmowanej ecstasy – podaje „Gazeta Wyborcza”. Kraków był jedynym polskim miastem w zestawieniu. Próbki pobrano z oczyszczalni w Płaszowie. Kraków  na tle innych krajów wypada bardzo średnio. Krakowianie palą podobną ilość marihuany, co mieszkańcy Porto i Mediolanu. Ilość amfetaminy spożywanej dziennie na mieszkańca, uplasowało nasz kraj na pozycji 15. Pod względem obecności MDMA krakowskie ścieki znalazły się na 7 pozycji. Kokaina jest obecna tylko w śladowych ilościach.

Centrum po raz 11. wzięło pod lupę ścieki w 75 miastach w 25 krajach Unii Europejskiej i przeanalizowało je pod kątem obecności w nich substancji psychoaktywnych. W badaniu analizowano próbki ścieków w zlewniach miast od marca do maja 2021 r.

jk

Najnowsze

Co w Krakowie