Małopolscy kierowcy nie znają przepisów!

Musisz przeczytać

Małopolscy kierowcy są na bakier z przepisami drogowymi – tak wynika z zaledwie jednodniowej akcji policji, która postanowiła skontrolować ilu kierowców pamięta o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy. Okazuje się, że ponad 60% kontrolowanych kierowców jechała bez zapiętych pasów. Akcja „Pasy” dotyczyła nie tylko kierowców, ale również pasażerów. Policjanci szczególną uwagę zwracali na odpowiedni montaż i zabezpieczenie fotelika dla dzieci.

Funkcjonariusze skontrolowali blisko 3 tys. samochodów i okazało się, że aż w 1900 przypadków ujawnili jadę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Zdecydowaną większość wśród jeżdżących bez pasów, stanowili kierowcy – ujawniono aż 1813 takich przypadków. Na jeździe bez zapiętych pasów przyłapano również 125 pasażerów, a w przypadku 10 kierowców funkcjonariusze wskazywali na nieprawidłowe przewożenie dziecka.

O tym, jak dużym problemem jest jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa pokazują również ubiegłoroczne statystyki, gdy policjanci aż 43 tys. razy ukarali kierowców za niestosowanie pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy. Jednocześnie było to jedno z najczęstszych wykroczeń ujawnianych przez małopolską policję – średnio, na jeździe bez pasów przyłapywany co 10 kierowcę.

Dziś – w Wielki Piątek policjanci zwracają szczególną uwagę na konieczność stosowania się do przepisów ruchu drogowego i korzystania z pasów bezpieczeństwa. To bowiem czas wzmożonego ruchu na drogach, związany z wyjazdami świątecznymi. Kierowcy powinni mieć się również na baczności ze względu na wzmożone kontrole policji, które będą miały miejsce m.in. na małopolskich drogach.

Warto pamiętać, że jazda bez pasów może nas kosztować mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne. Dodatkowo kierowca odpowiada również za bezpieczeństwo swoich pasażerów i to do niego należy przypominanie przewożonym osobom o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. W przeciwnym razie może zostać ukarany mandatem również za pasażerów jadących bez pasów. 150 złotych i 6 punktów karnych grozi z kolei kierowcom, którzy decydują się na przewożenie dzieci bez wymaganego fotelika lub innego urządzenia ochronnego.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca