Małopolska. W lipcu ponad 165 tys. turystów z zagranicy. Co trzeci przyjechał tylko na jeden dzień

Musisz przeczytać

W lipcu 2023 roku Małopolskę odwiedziło ponad 165 tys. turystów z zagranicy. Turyści najczęściej spędzali w Małopolsce 3-4 dni  – ponad 70 tys. osób w lipcu br., ale także decydowali się na dłuższe pobyty  do 8 dni –  prawie 50 tys. osób – lipiec br.  Co trzeci turysta spędził w Małopolsce tylko jeden dzień. Takich osób było ponad 56 tys. 

W środę 9 sierpnia w Kraków Airport odbyła się konferencja prasowa pt. „Półmetek wakacji w Krakowie i Małopolsce!”. W spotkaniu uczestniczyli: Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Radosław Włoszek – Prezes Zarządu Kraków Airport oraz Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Dzięki danym pozyskanym z hurtowni danych teleinformatycznych firmy Selectiv (tzw. zbiór big data), pochodzącym od użytkowników smartfonów, wiemy, że będąc na półmetku wakacji, Małopolska odnotowuje spektakularne odbicie w ruchu turystycznym, szczególnie z zagranicy. W porównaniu z lipcem ubiegłego roku liczba gości z zagranicy przyjeżdżających do Małopolski w 2023 roku wzrosła o 150 proc. W lipcu 2022 roku odwiedziło region prawie 66 tys. turystów zagranicznych, a w lipcu 2023 roku ponad 165 tys. osób. Nastąpił też znaczący przyrost turystów zagranicznych w stosunku od czerwca, bowiem o prawie 94 proc.

Najczęściej odwiedzają Małopolskę turyści z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Izraela, Włoch. Odnotować należy także ciągły wzrost turystów z krajów arabskich.
Małopolskę najchętniej odwiedzali mieszkańcy województw: śląskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego. Turyści krajowi najczęściej spędzali 1 dzień (prawie 1 mln. osób); duży odsetek osób wybierał też dłuższe pobyty 5-8 dni (prawie 650 tys. osób), a nawet 9-15 dni (prawie 500 tys. osób). 

Z badań ubiegłego roku wyliczono, że średnie wydatki turysty zagranicznego to ok. 1810 zł/osobę, a turysty krajowego to 539 zł/osobę. W ubiegłym – 2022 roku, wpływy Małopolski z turystyki wyniosły nieco ponad 11 miliardów złotych, natomiast na podstawie obecnych danych prognozy zakładają, że w tym roku przekroczone zostaną wpływy z rekordowego 2019 roku, kiedy wyniosły 15 miliardów. Oznacza to, że w tym roku do kieszeni małopolskich firm, samorządów i Małopolan trafi dodatkowo ponad cztery miliardy złotych. Ponadto kwitnie ruch turystyczny po Małopolsce wśród mieszkańców Krakowa i Małopolski, w czerwcu i lipcu zanotowano ponad milion turystów „wewnętrznych”.

Krakowskie lotnisko półmetek wakacji zamknęło wynikiem 5 290 279 obsłużonych pasażerów. To w dotychczasowej historii Kraków Airport najlepszy wynik osiągnięty w skali danego roku. W lipcu z usług Kraków Airport skorzystało 918 899 pasażerów, czyli o 17 proc. więcej w stosunku do lipca 2019 r. i o 23 proc. więcej w stosunku do lipca 2022 r. Z Krakowa możemy wybrać kierunki podróży z blisko 150 regularnych połączeń w 33 krajach. W gronie 23 linii lotniczych operujących z krakowskiego lotniska, powitano nowych przewoźników: Turkish Airlines, Sun Express, Air Dolomiti, Air Serbia, Pegasus Airlines. Pasażerowie mogą udać się na wypoczynek do słonecznej Turcji, Włoch, Hiszpanii czy Czarnogóry. Wśród najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych były: Antalya, Rodos, Malaga, Warn, Zadar, Dubaj, Nicea, Malta, Katania czy też Agadir.

Patrycja Bliska 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca