NATO i ŚDM. Jakie jest ryzyko zamachu?

Stan bezpieczeństwa Polski, strategiczne plany naszych sojuszników, możliwa reakcja Rosji oraz wyzwania stojące przed samym NATO w kontekście zbliżającego się szczytu – będą przedmiotem dyskusji z udziałem mieszkańców oraz Senatora Bogdana Klicha i Profesora Zdzisława Macha. Ósma edycja Klubu Obywatelskiego Kraków odbędzie się 6 czerwca o g.18.00 w Klubie pod Jaszczurami.

Temat bezpieczeństwa Polski wraca, zazwyczaj w świetle nowych informacji napływających z Ukrainy, w kwestii działań wojennych i konfliktu toczącego w się w tym kraju. Na poniedziałkowym spotkaniu będzie okazja podyskutować o tym problemie w szerszym kontekście, uwzględniając całość sytuacji geopolitycznej Polski oraz bieżącą sytuację u naszych partnerów, a zarazem członków Unii Europejskiej.

– Zbliżający się szczyt NATO i pytania wywołane przez to wydarzenie w społeczeństwie, to również dobra okazja, aby spytać o kryzys w Unii i zagrożenia, również dla bezpieczeństwa, wynikające z potencjalnego Brexitu – mówi Jacek Niedźwiecki, jeden z organizatorów Klubu Obywatelskiego w Krakowie.

Ważnym tematem w dyskusji będą także oczekiwania względem szczytu i rola, jaką powinna odegrać Polska, będąca gospodarzem spotkania. Zaproszeni goście zmierzą się z pytaniami o brak prowadzenia przez Polskę jakiejkolwiek polityki zagranicznej oraz o ryzyko alienacji naszego kraju na arenie międzynarodowej, w związku z działaniami obozu rządzącego.

– Należy wziąć pod uwagę, że również samo NATO jako instytucja, stoi w obliczu wyzwań wcześniej niespotykanych – mówi Anna Gapys, prowadząca debaty, Klubu Obywatelskiego. – Wielu obserwatorów zwraca uwagę na niebezpieczną ewolucję struktury NATO w stronę organizacji bardziej naukowo-technicznej aniżeli militarnej. Sporym problemem jest decyzyjność poszczególnych dowódców NATO i duży opór polityczny przed jej zwiększaniem. Na to nakłada się nierozwiązana kwestia zdefiniowania podstawowych pojęć, kluczowych dla funkcjonowania tej instytucji, jak chociażby „agresja” czy „wojna hybrydowa” – dodaje Gapys.

Obecność ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa będzie także dobrą okazją by spytać o ich opinię w sprawie ryzyka potencjalnych działań terrorystycznych, które mogłyby się wydarzyć w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Do udziału w dyskusji zaproszeni są wszyscy mieszkańcy. Wstęp wolny.

(ip)

Najnowsze

Co w Krakowie