Od półtora wieku lat chronią Kraków. Krakowska Straż Pożarna świętuje dziś swoje 150-lecie

Musisz przeczytać

Krakowska straż pożarna świętuje jubileusz 150-lecia działalności. Z tej okazji w czwartek, 25 maja, odbywają się okolicznościowe uroczystości w ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka. Wręczono też 150 odznaczeń i wyróżnień dla strażaków, którzy wykazali się dużą odwagą i zaangażowaniem w swoją pracę

– Dziś Kraków powierza opiece straży pożarnej nie tylko swoich mieszkańców, ale też miliony gości oraz bezcenne skarby dziedzictwa historycznego. Bez udziału służb gaśniczych nie poradzilibyśmy sobie nie tylko podczas pożarów i wszelkich katastrof, wypadków czy klęsk żywiołowych, ale również ogromnych imprez masowych dla setek tysięcy uczestników, które nie miałyby prawa zaistnieć bez odpowiedniego zabezpieczenia – powiedział w trakcie uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Z okazji jubileuszu życzył wszystkim służbom przeciwpożarowym zawsze udanych, pomyślnie zakończonych akcji i szczęśliwych powrotów do domu.

O godz. 11.00 w Bazylice Mariackiej została odprawiona msza święta. O godz. 12.30 na Rynku Głównym odbył uroczysty apel, który zakończyła defilada pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych. W trakcie apelu wręczone zostały m.in. odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe: Krzyże Zasługi oraz medale za długoletnią służbę, odznaczenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, odznaczenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, nagrody pieniężne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego PSP za szczególne osiągnięcia w służbie, Odznaki Honoris Gratia.

– Dziś Kraków powierza opiece straży pożarnej nie tylko swoich mieszkańców, ale też miliony gości oraz bezcenne skarby dziedzictwa historycznego. Bez udziału służb gaśniczych nie poradzilibyśmy sobie nie tylko podczas pożarów i wszelkich katastrof, wypadków czy klęsk żywiołowych, ale również ogromnych imprez masowych dla setek tysięcy uczestników, które nie miałyby prawa zaistnieć bez odpowiedniego zabezpieczenia –mówił w trakcie uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Dziękuję, że mogę być w tym pięknym mieście – królewskim mieście Krakowie po to, żeby podziękować za 150-lat historii pożarnictwa – mówił gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Jak dodał, tylko w zeszłym roku strażacy interweniowali pond 698 tysięcy razy – Nigdy wcześniej nie musieliśmy się zmierzyć z takim wyzwaniem. Daliśmy radę! Dlaczego? Dlatego, że jesteśmy świetnie zorganizowani, dlatego, że mam taką tradycję 200 i więcej lat i to się przekłada na nasze ogromne sukcesy w służbie i ratownictwie, którymi się też dzielimy ze światem – podkreślił. 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca