Ponad 700 dni i nareszcie koniec! Kraków z honorami przyjął biegaczy

Długo czekali, ale było warto. Po blisko dwóch latach biegacze wrócili na krakowskie trasy podczas 14. Biegu Trzech Kopców oraz 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. – Było rewelacyjnie – cieszyła się jedna z uczestniczek półmaratonu.

Codziennie po mieście biega tysiące krakowian, a wielu robi to właśnie po to, by sprawdzić się podczas krakowskich zawodów, które należą do jednych z najbardziej prestiżowych w Polsce.

14. Bieg Trzech Kopców, Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

„Ludzie chcą biegać!”

Bieg Trzech Kopców, który w tym roku odbył się 3 października, to jedyny w naszym kraju bieg górski, który wiedzie przez centrum dużego miasta. Zawodnicy chwalą nie tylko jego specyfikę, ale także możliwość podziwiania w trakcie biegu zabytków, nowoczesnej infrastruktury, a także krajobrazów. Efekt? Olbrzymie zainteresowanie tegoroczną, 14. już edycją. Trasa liczyła 13 kilometrów i wiodła między trzema krakowskimi kopcami: Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego.

– 2000 uczestników błyskawicznie zapisało się na te zawody. Do tego wspaniała pogoda, uśmiechy na twarzach… Widać jak ten bieg jest ważny dla krakowian, dla biegaczy, dla Krakowa. I jak ludzie chcą biegać – podkreślał Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora biegów.

14. Bieg Trzech Kopców, Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Przypomnijmy, że w tym roku tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim wywalczyli Patryk Stypułkowski (czas 41:41) i reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskowicz (46:59, poprawiła o 13 sekund własny rekord trasy, który ustanowiła zwyciężając w 2016 roku), a w imprezie uczestniczyli zawodnicy z 13 państw.

Jak mistrzowie świata

Jeszcze większym zainteresowaniem cieszył się 7. Cracovia Półmaraton Królewski. 17 października warunki do biegania były takie, jakby nawet pogoda stęskniła się za uczestnikami krakowskich zawodów. Po ponad 700 dniach rozłąki biegacze znów przemierzyli ponad 21 km po naszym mieście. Jedni mijali zaułki, które znają jak własną kieszeń, inni po raz pierwszy podziwiali Kraków. Szczególnie, że na starcie stanęli zawodnicy z 28 państw!

– Prawie pięć tysięcy biegaczy, do tego międzynarodowi zawodnicy z różnych krajów. Widać, że Polacy stęsknili się za bieganiem, bo bardzo chętnie i bardzo licznie przybyli – przyznał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

– Myślę, że to był początek tego, że w przyszłym roku już będziemy biegać normalnie i wrócimy do tych dziesięciu tysięcy ludzi na starcie – dodał dyrektor Krzysztof Kowal.

7. Cracovia Półmaraton Królewski, Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

W tym roku Cracovia Półmaraton Królewski wygrali Ukrainiec Witalij Szafar (czas 01:03:49) oraz aktualna mistrzyni Polski w półmaratonie Monika Jackiewicz (01:13:40). Na mecie jednak tradycyjnie okazało się, że zwycięzców jest znacznie więcej. Być może nawet tysiące!

– Było super! Chciałam złamać 1:30 i w końcu się udało. To moja „życiówka”. Wszystko zagrało, było rewelacyjnie. Zresztą na samej mecie, w Tauron Arenie, można poczuć się jak mistrz świata! – zachwycała się jedna z uczestniczek biegu.

– Przepiękna trasa, bardzo fajna organizacja. Meta też robi wrażenie, bo jest jedyna w swoim rodzaju. No super! Pogoda, kibice, kolejny bieg po tym ciężkim okresie. Coś cudownego! – dodała inna z biegaczek.

W obu biegach udział brali także aktorzy, którzy w ubiegłym roku wsparli, jako sztafeta „Ambasadorzy”, charytatywny projekt PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e) . Wśród nich byli m.in. Mateusz Janicki, Andrzej Popiel i Hiroaki Murakami.

– Trasa była wspaniała, z czasu jestem zadowolony. Czy w związku z tym w kwietniu pobiegnę w Cracovia Maraton? Jak powiem, że tak, to zostanie to wszystko nagrane, ale postaram się – uśmiechał się przed kamerami TVP3 Kraków Mateusz Janicki po 7. Cracovia Półmaratonie Królewskim. 

Przyszłoroczne emocje biegowe rozpoczą się właśnie od 19. Cracovia Maraton, który odbędzie się 24 kwietnia 2022 roku. Z kolei 8. edycja Cracovia Półmaratonu Królewskiego zaplanowana jest na 16 października 2022 roku, a 15. Bieg Trzech Kopców na 2 października 2022 roku.

Za to jeszcze w tym roku, 31 grudnia, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wraz z Krakowskim Klubem Biegacza Dystans organizuje 17. Krakowski Bieg Sylwestrowy. Zapisy rozpoczęły się w czwartek, 18 listopada.

7. Cracovia Półmaraton Królewski, Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie