Wielkie zmiany! Wawel otwiera niedostępne pomieszczenia, będą też zniżki! [ zdjęcia]

Musisz przeczytać

Spore zmiany na Zamku Królewskim na Wawelu! Mieszkańcy posiadający Kartę Krakowską lub Krakowską Kartę Rodzina 3+  będą mogli zwiedzać wszystkie wystawy w cenie biletu ulgowego. W dodatku zostanie zwiększony dzienny limit wejść na ekspozycje stałe. Dla zwiedzających zostaną udostępnione nowe przestrzenie jak Gabinet Kolekcjonera, Gabinet Holenderski, Kościół św. Gereona z kaplicą św. Marii Egipcjanki i dziedzińcem Batorego. To jednak nie koniec nowości!

Urząd Miasta rozpoczął współpracę z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Od 1 kwietnia posiadacze Karty Krakowskiej lub Krakowskiej Karty Rodzina 3+ będą mogli kupić bilet ulgowy na wystawy stałe. Z kolei osoby niepełnosprawne razem z opiekunem w ramach akcji Kraków dla Rodziny „N” będą mogły zwiedzać ekspozycje stałe za darmo, a pozostali członkowie rodziny upoważnieni zostaną do zakupu biletu ulgowego. 

To nie koniec dobrych wiadomości! Zamek Królewski na Wawelu zacznie honorować Kartę Dużej Rodziny. Członkowie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa będą mogli zwiedzać wystawy za darmo. 

Jacek Majchrowski i Andrzej Betlej / fot. KRKnews.pl

Więcej osób będzie mogło zobaczyć wystawy

Znacząco zostaną zwiększone limity na wystawy stałe. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie będzie mogło zobaczyć 2100 chętnych dziennie. Wcześniej limit wynosił 1900 osób. Rewolucja szykuje się na wystawie Prywatne Apartamenty Królewskie. Limit zostanie podniesiony z 420 do aż 1000 zwiedzających! Ponadto zostaną zwiększone grupy z 10 do 20 osób. 

Do Skarbca Korony i Zbrojowni będzie mogło przyjść 1250 turystów. Wcześniejszy limit wynosił 1050 osób. Z kolei na Trasie Plenerowej zostanie zwiększona częstotliwość grup. 

Gabinet Kolekcjonera na Wawelu / fot. KRKnews.pl

Niedostępne miejsca zostaną otwarte zwiedzającym

– Na pierwszym piętrze ekspozycji stałej udostępniamy tzw. Gabinet Włoski z kolekcją renesansowych obrazów włoskich z daru prof. Karoliny Lanckorońskiej. Na drugim piętrze w ramach stałej ekspozycji Reprezentacyjnych Komnat Królewskich będziemy pokazywali Gabinet Holenderski oraz Gabinet Kolekcjonera. To niewielkie pomieszczenia, które były do tej pory wyłączone z ruchu turystycznego. W ramach Trasy Plenerowej, obejmującej wewnętrzne dziedzińce i ogród, dokładamy kolejny element, jakim jest przestrzeń Rezerwatu Archeologicznego Kościoła św. Gereona – zdradza KRKnews.pl dr. hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. 

W wieży Jordanówce zostanie udostępniony Gabinet, gdzie znajduje się kolekcja obrazów włoskich głównie z XV wieku. W zbiorach znajdują się zarówno dzieła o tematyce sakralnej, jak i świeckiej. Wyeksponowane zostaną także skrzynie posagowe, zwane cassoni. Przedmioty ozdobione są scenami z dzieł Wergiliusza czy Owidiusza. 

Gabinet Kolekcjonera na Wawelu / fot. KRKnews.pl

Gabinet Holenderski inspirowany jest holenderskimi wnętrzami z XVII wieku. Turyści zobaczą tam kolekcję obrazów flamandzkich i holenderskich z XVII i XVIII wieku. Perłami w kolekcji są „Gra w mora” Karela Dujardina oraz „Ruiny zamku Egmont” Jana van Kessela. Ozdobą wnętrza będzie XVII-wieczny niemiecki stół z ozdobnym kobiercem z przełomu XVIII i XIX wieku.

Z kolei w Gabinecie Kolekcjonera zgromadzone zostały obrazy, rzeźby, grafikę, monety czy muszle. Pomieszczenie zostało zaaranżowane na wzór gabinetów sztuki i osobliwości z początków XVII wieku. Ozdobą kolekcji są obrazy Bartholomaeusa Bruyna „Epifania” i „Zmartwychwstanie”. 

Gabinet Kolekcjonera na Wawelu / fot. KRKnews.pl

Co nowego zobaczymy na Trasie Plenerowej? 

– Bardzo mocno chcemy, by Zamek Królewski tętnił życiem. Bardzo popularne i atrakcyjne wydarzenia, które miały miejsce w ubiegłych latach z pewnością będą miały miejsce również w tym roku. Natomiast chcemy zrobić to, na co czekało mnóstwo krakowian i nie tylko. Częściowo przywrócimy ekspozycję namiotów tureckich – mówi dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. 

Wystawa namiotów tureckich rozpocznie się 25 czerwca. Były to domy tureckiego władcy i jego armii. Wnętrza namiotów robią ogromne wrażenie, ponieważ są udekorowane aplikacjami roślinnymi o wyrazistych kolorach. Każdy namiot pełnił określoną funkcję jak mieszkanie dowódcy, sala audiencyjna, kuchnia, łaźnia czy stajnia.

Gabinet Kolekcjonera na Wawelu / fot. KRKnews.pl

– Namioty tureckie to jedna z największych, jeśli nie największa poza Turcją kolekcja namiotów, znajdująca się w zbiorach Polski. Obecnie będziemy eksponowali bardzo rozłożysty i olbrzymi namiot zielony. Teraz jest na ekspozycji w Karlsruhe. Jest to jeden z reprezentatywnych przenośnych pałaców. Ponadto będziemy eksponowali namiot z kolekcji prof. Karoliny Lanckorońskiej. Te tkaniny w pełni rozwieszone i zaaranżowane będą uzupełnione o militaria, które będą wskazywać konotację z Bitwą Wiedeńską. Po części przyczyniła się ona do pozyskania tych obiektów pod koniec XVII wieku – informuje  dr. hab. Betlej.

Zwiedzający będą mogli także zobaczyć dziedzińczyk Batorego oraz rezerwat archeologiczno-architektoniczny, które zapewnią podróż w czasie do XI wieku. Kościół św. Gereona to dwie świątynie. Pierwsza została zbudowana z wapienia w 2. poł. XI wieku. Kaplica św. Marii Egipcjanki została z kolei wybudowana z kamienia w XIV wieku.   

js

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca