Wizyta papieża na celowniku terrorystów

Pielgrzymki papieża Franciszka na celowniku terrorystów? Powiązane z tak zwanym Państwem Islamskim organizacje bacznie obserwują każdy krok zwierzchnika Kościoła. W Internecie, tuż obok mapy z planem wizyt Ojca Świętego, można znaleźć na przykład poradnik… jak skonstruować domowej roboty bombę. Czy to kolejny powód, aby obawiać się o bezpieczeństwo podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie?

Państwo Islamskie z dnia na dzień rośnie w siłę. Ta organizacja terrorystyczna to już nie tylko zbiór żołnierzy, ale sprawnie działająca wojenna machina z własnymi mediami, a nawet własną agencją prasową (Al – Amak), która jest bardzo aktywna także w Internecie i w mediach społecznościowych.

Jak stworzyć bombę?

Screen ze strony SITE
Screen ze strony SITE

Rozbudowana do gigantycznych rozmiarów została także strona internetowa SITE Intelligence Group, która monitoruje strony dżihadystów. Oferuje ona jednak nie tylko newsy, ale również… poradniki video, dotyczące na przykład stworzenia domowej roboty bomby czy detonacji telefonu komórkowego. Znajdziemy tam również profesjonalną identyfikację wizualną grup islamskich wojowników oraz informacje na temat terrorystów w innych krajach Europy i świata.

Profil na Twitterze agencji śledzi 27,2 tysiące ludzi, natomiast ona sama „obserwuje” cztery profile: trzy należą do tej samej grupy, a czwarty jest kontem założycielki SITE, Rity Katz. Urodzona w Izraelu kontrowersyjna „analityczka światowego terroryzmu”, ostatnio założyła także profil z… papieskimi pielgrzymkami.

Wizyta papieża w Krakowie na celowniku

Profil SITE Papal Visit
Profil SITE Papal Visit

To właśnie ta strona jest szczególnie niepokojąca w kontekście organizacji w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Na profilu „Papa Visit” znajdziemy między innymi newsy, zdjęcia z pielgrzymek głowy Kościoła katolickiego, czy fragmenty kazań i przemówień Ojca Świętego.

Opisywane jako „Official Twitter for SITE Papal Visit Monitoring Service” konto, należy do tej samej agencji, na których stronach bez problemów można obejrzeć „elementarz młodego terrorysty”, włącznie z filmami o tworzeniu ładunków wybuchowych.

„Będzie gorzej”

Tymczasem terroryści już zapowiedzieli kolejne ataki. „To, co nadchodzi będzie jeszcze gorsze” – czytamy w wydanym po francusku i arabsku oficjalnym komunikacie dżihadystów, który podała agencja Associated Press, powołując się na SITE. To właśnie na tej stronie pojawiła się zaktualizowana informacja od terrorystów.

Państwo Islamskie miało także zamieścić zdjęcia, na których bojownicy, świętując zamachy w Belgii, rozdawali syryjskim dzieciom cukierki

Obawy są poważne

– Szczerze muszę powiedzieć, że w związku z tym, co dzieje się na świecie, mam obawy –mówił wczoraj prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapytany o Światowe Dni Młodzieży (więcej tutaj).

Na KRKnews już kilka miesięcy temu publikowaliśmy wypowiedź jednego z policjantów, który mówił wprost: – lepiej jesteśmy przygotowani do zabezpieczenia meczów piłkarskich, bo każdy z nas dokładnie wie, co ma robić – stwierdził funkcjonariusz w rozmowie z KRKnews.

A ekspert ds. bezpieczeństwa dodał: – w przypadku meczu piłkarskiego policjanci mogą określić mniej więcej jaka jest liczba kibiców uczestniczących w spotkaniu, a w przypadku Światowych Dni Młodzieży konkretnych informacji w tej sprawie nie ma. Nie do końca wiadomo też, skąd będą ci ludzie. Czy będą to jedynie chrześcijanie, czy przewiduje się też wyznawców innej wiary. Jeśli jednak chodzi o wyznawców innych religii, gdyby mieli zaatakować podczas ŚDM, to oni już tu są i przygotowują atak – mówił nam Grzegorz Czuryło.

Były kandydat na prezydenta RP, Grzegorz Braun: – w lipcu 2016 r. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie ściągną do Polski dziesiątki, a może setki tysięcy nachodźców. Ilu będzie wśród nich terrorystów, a ilu z nich pozostanie w Polsce skąd bliżej do Niemiec? (więcej tutaj)

Z kolei były poseł i kandydat na prezydenta Krakowa nie ma złudzeń: – jeśli rzeczywiście jakiś islamista będzie planował zamach na ŚDM, to nasze służby sobie z tym nie poradzą, bo są po prostu słabe – przyznał Łukasz Gibała w wywiadzie dla KRKnews.

Rafał Galus

fot. (u góry strony): theglobalpanorama via Foter.com / CC BY-SA

Najnowsze

Co w Krakowie