17 kleryków krakowskiego seminarium przyjęło strój duchowny

Obłóczyny 17 kleryków z trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej odbyły się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. W czwartek, 8 grudnia 2022 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przyszyli księża przyjęli stroje duchowne.

W czasie homilii rektor seminarium ks. Michał Kania podkreślał, że obłóczyny są pierwszym wielkim i mocno przeżywanym wydarzeniem od wstąpienia do seminarium. Stwierdził, że sutanna, którą założyli na siebie klerycy trzeciego roku, jest znakiem bardzo mocno złożonej rzeczywistości. Dodał, że sutanna jest zewnętrznym znakiem przynależności do Chrystusa, ale dziś „nie jest łatwo nosić strój duchowny, bo nie jest on oczekiwany w przestrzeni publicznej”.

– Noszony strój duchowny powinien wam przypominać kim jesteście, do czego się zobowiązaliście, komu służycie i kogo kochacie; do kogo należy wasze ciało, dusza, serce i wolna wola – mówił do kleryków ks. Michał Kania dodając, że bycie uczniem Chrystusa ma wartość wtedy, kiedy jest owocem świadomego wyboru, a przywdzianie sutanny powinno być oznaką coraz większej dojrzałości na drodze do kapłaństwa. – Sutanna to strój mężczyzny, który dojrzał do tego, by publicznie okazywać kim chce być w życiu, że chce być kojarzony z Chrystusem, chce być kojarzony z Jego Kościołem, że chce być dla świata znakiem wyjątkowej posługi kapłaństwa urzędowego. Chodźcie w czarnych sutannach jasnymi drogami – mówił rektor krakowskiego seminarium.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie