Grzeszyłaś na plaży? Teraz musisz odpokutować!

Musisz przeczytać

Skóra muśnięta promieniami  słońca, to często wyznacznik udanego urlopu. Osoby opalone wyglądają atrakcyjniej, szczuplej i zdrowiej, zaś amatorzy brązowej skóry, przez cały rok utrzymują uznaną kiedyś za wyznacznik luksusu kolorystykę czekolady – pisze dr Izabela Załęska* dla KRKnews.

dr Izabela Załęska
dr Izabela Załęska

Krakowianie wyjeżdżają na ostatnie turnusy wrześniowych wakacji, powoli zaczynamy wracać do rzeczywistości. Nasza skóra także. Słońce, słona lub chlorowana woda, wiatr  i klimatyzacja pozostawiły na skórze swój ślad i często były dla niej bezlitosne. Po gorącym, pełnym słońca, udanym sezonie letnim widoczne są na niej wszystkie grzechy naszego plażowania. Swoje „zrobiło” też stosowanie klimatyzacji w upalne dni, narażanie skóry na amplitudy temperatur rzędu 20 stopni z nawiewem zimnego powietrza na rozgrzany naskórek.

Przesuszenie, plamy barwnikowe,  podrażnienie czy sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych, a nawet intensywniej widoczne zmarszczki, to nabyte przez kilka miesięcy konsekwencje „pracowania na karnację” i chłodzenia się w upalne dni.  Co teraz? Jak zregenerować skórę i sprawić, aby odzyskała kondycję sprzed wakacji?

Wymień skórę na lepszy model

Pierwszy krok to pozbycie się martwych komórek naskórka, czyli wykonanie peelingu.  Jeden to zazwyczaj dopiero wstęp do pielęgnacji.

Martwe komórki zrogowaciałego naskórka, łuszcząca się skóra, a tym samym wyraźne jej przesuszenie sprawiają, że nasza skóra zdecydowanie gorzej „pracuje”. Zatem rozpoczynamy od dobrze dobranego do naszego typu cery i ewentualnych podrażnień powakacyjnych peelingu skóry, który będzie wstępem do jej dalszej regeneracji.

Woda to podstawa

Najważniejszym element utrzymania skóry w dobrej kondycji, to odpowiednie jej nawodnienie. W naszej skórze znajduje się około 20% wody, którą posiada nasz cały organizm, z czego aż 80% znajduje się w głębiej położonych strukturach tworząc tzw. rezerwuar wody dla naszej skóry.

Za odpowiednie nawodnienie skóry nie odpowiada jedynie ilość wypijanej w ciągu dnia wody, ale przede wszystkim prawidłowo funkcjonujący proces zatrzymywania jej w skórze. Tą niezwykle ważną funkcję spełnia tzw. bariera Reina  zatrzymująca wodę w strukturach skóry, ale i blokująca przenikanie jej z zewnątrz do naszego organizmu, warstwa lipidowa naskórka oraz niezwykle ważny czynnik NMF (Natural Moisturizing Factor). NMF to głównie aminokwasy, kwas piroglutaminowy, mocznik czyli substancje higroskopijne, których rolą jest zatrzymanie wody i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Nie bez znaczenia jest także wspomniana wcześniej warstwa lipidowa, czyli płaszcz lipidowy, który chroni przed TEWL czyli odparowaniem wody ze skóry. Po peelingu więc, powinniśmy zastosować kosmetyki nawilżające.

Szukajmy preparatu o lekkiej konsystencji emulsji, który pozwoli na szybkie wchłanianie, a jednocześnie nie pozostawi tłustej powłoki na skórze. Pozwoli to nam na normalne funkcjonowanie, a nawet szybkie wykonanie makijażu. Idealną częstotliwością byłoby zastosowanie kremu przynajmniej 3 razy dziennie, ale w obliczu nieuchronnego powrotu do pracy zawodowej zastosujmy go przynajmniej 2 razy – rano i wieczorem bez zbędnego oszczędzania na produkcie.

Regeneruj, dbaj, nawilżaj

Kolejny ważny punkt w pielęgnacji, to zregenerowanie i odżywienie skóry.  Stosowane preparaty nawilżające posiadają najczęściej w swoim składzie substancje regeneracyjne. Nie mniej jednak w przypadku skóry suchej czy starzejącej się powinniśmy dodatkowo wzbogacić naszą pielęgnację o specjalny krem o składzie pozwalającym na wzmocnienie zachodzącej w nocy regeneracji.

Najważniejsze, aby wspomniane produkty zawierały składniki odbudowujące najczęściej „nadwyrężoną” po lecie naturalną barierę ochronną skóry. Po nawilżeniu, odżywieniu i przywróceniu prawidłowej pracy naszej skóry, bez wątpienia należy zająć się przebarwieniami i siecią rozszerzonych naczyń krwionośnych, o czym napiszę jesienią, kiedy nastąpi idealny czas na rozpoczęcie kuracji.

 

dr Izabela Załęska

fot. Themeplus, flickr.com

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej, Medycznej i Leczniczej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt i Kierownik Zakładu Kosmetologii na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Członek międzynarodowej organizacji Society of Cosmetic Scientists oraz biegły sądowy w dziedzinie kosmetologii. E-mail: izaleska@icloud.com

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca