Jesteś humanistą? Masz problem

Humaniści, nauczyciele i pedagodzy poszukujący pracy w Krakowie powinni jak najszybciej zmienić branżę, na jaką? Lepiej zostać księgowym, kierowcą ciężarówek, szefem kuchni, tynkarzem albo koordynatorem projektów unijnych – w tym zawodach znalezienie pracy nie powinno stanowić większego problemu – wynika z „Barometru zawodów” opublikowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy.

„Barometry zawodów” prowadzony jest przez Wojewódzki Urząd Pracy od kilku lat i określa zapotrzebowanie na pracowników oraz nadwyżkę poszukujących pracy w konkretnym zawodzie. Dzięki temu można określić, kto w najbliższym roku będzie mógł liczyć na zatrudnienie, a kto znajduje się w grupie zawodów z największą nadwyżką poszukujących pracy.

Podobnie jak latach ubiegłych najmniejsze szanse na zatrudnienie mają humaniści, ekonomiści, politolodzy, filozofowie, socjolodzy czy nauczyciele. W tych zawodach liczba osób poszukujących pracy zdecydowanie przewyższa liczbę ofert. O ostatecznym sukcesie poszukiwania pracy decydują ostatecznie indywidualne umiejętności, doświadczenie i wiedza, ale poszukiwanie pracy w przypadku najpopularniejszych zawodów może trwać zdecydowanie dłużej.

Większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinny mieć za to opiekunki osób starszych, samodzielni księgowi, kierowcy ciężarówek, koordynatorzy projektów unijnych, czy administratorzy systemów komputerowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych oraz fizjoterapeuci i masażyści.

Według danych „Barometru zawodów” najwięcej szans na znalezienie pracy mają wciąż mieszkańcy Krakowa. Stolica Małopolski wybija się również na tle województwa pod względem zarobków, które są wyższe niż w innych – mniejszych miejscowościach naszego regionu.

Pełne dane „Barometru zawodów” znajdziecie tutaj.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie