Krakowski radny wiceszefem IPN?

Kolejny radny Prawa i Sprawiedliwości odchodzi z Rady Miasta Krakowa. Adam Kalita zostanie nowym wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej – dowiedział się nieoficjalnie portal KRKnews. W środę na stanowisko prezes IPN został powołany dr Jarosław Szarek.

Szarek został rekomendowany przez Sejm, a jego kandydaturę musi zatwierdzić jeszcze Senat. 53-letni Szarek jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i doktorem nauk humanistycznych. Stopień doktorski z historii uzyskał na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w 2011 na podstawie pracy, przygotowanej pod kierunkiem prof. Ryszarda Terleckiego (obecnie wicemarszałka Sejmu, posła PiS), z którym przez wiele lat współpracował.

Kim jest Kalita?

Adam Kalita
Adam Kalita

Zastępcą Szarka będzie z kolei krakowski radny – Adam Kalita. W wyborach do Rady Miasta uzyskał 353 głosy. Jest absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Brałem udział w strajkach studenckich w 1981 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego działałem w podziemnych strukturach Studenckiego Komitetu Obrony Demokracji. Byłem współzałożycielem i członkiem ścisłego kierownictwa konspiracyjnej Krakowskiej Komisji Wykonawczej NZS. Zostałem aresztowany za kierowanie podziemną strukturą na terenie Krakowa. Byłem współzałożycielem i redaktorem pisma studenckiego „Gołębnik”. Pod koniec lat osiemdziesiątych zostałem członkiem Solidarności Biblioteki Jagiellońskiej. W 2004 roku uzyskałem status pokrzywdzonego w Instytucie Pamięci Narodowej. Za działalność opozycyjną zostałem odznaczony przez Ministra Kultury RP odznaką Zasłużony Działacz Kultury – pisze o sobie Kalita.

Obecnie pracuje w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Nowa krakowska radna

Kalita, gdy zostanie już oficjalnie wiceszefem IPN, zrezygnuje z mandatu radnego. Zastąpi go Elżbieta Cichocka, która jest nauczycielem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Krakowie.

– Wśród młodzieży, z którą pracuje propaguje uprawianie sportu, szczególnie bilardu. Sekcja ta osiągnęła wiele sukcesów sportowych z mistrzostwami Polski włącznie – usłyszeliśmy od współpracowników Cichockiej.

Wspólnie z Andrzejem Siejko i Józefem Grzybem prowadzą również drużyny koszykówki. Jej wychowanki trafiły do kadry narodowej osób niesłyszących i reprezentowały Polskę na Mistrzostwach świata w Brazylii, gdzie zdobyły I miejsce. Jest Przewodniczącą Komisji Zakładowej Pracowników Oświaty Kraków – Śródmieście NSZZ „Solidarność”.

(ip)

fot. (u góry strony): Adrian Grycuk

Najnowsze

Co w Krakowie