Kredyt frankowy – ugoda czy proces?

Musisz przeczytać

Od pewnego czasu stoisz przed dylematem, co wybrać – proces w sprawie związanej z kredytem CHF, a może ugodę z bankiem? Decyzja nie jest prosta, jednak w większości przypadków proces okazuje się o wiele korzystniejszym rozwiązaniem. Sprawdź, co wybrać – ugodę czy proces!

Propozycje ugód miały zachęcać, ale…

Niestety, choć początkowo banki zapewniały, że ugody w sprawach kredytów frakowych będą korzystne dla kredytobiorców, bardzo szybko okazało się, że nie jest to prawdą. W wielu przypadkach osoby, które zdecydowałyby się na taką ugodę, mogłyby zyskać o wiele mniej, niż w przypadku procesu w sądzie. Obecnie orzecznictwo sądów jest w ponad 90% przypadków korzystne dla kredytobiorców, co oznacza, że unieważnienie lub odfrankowienie kredytu może być o wiele bardziej korzystne pod względem finansowym, niż decydowanie się na ugodę z bankiem. Dzięki temu dla wielu osób kredyt frankowy przestaje być problemem.

Warto również mieć na względzie, że sprawy związane z kredytami CHF rozpatrywane są coraz szybciej: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-w-krakowie/. Obecnie często dochodzi do sytuacji, w których wyrok zapada już na sześć czy osiem miesięcy po złożeniu pozwu. Wiele osób chce zdecydować się na ugodę właśnie z tego względu, że dzięki niej problem kredytu frankowego zostanie rozwiązany o wiele szybciej. Nie jest to pewne – ugoda często wymaga bowiem dłuższych negocjacji, szczególnie jeśli komuś zależy na dobrych warunkach i korzysta z pomocy doświadczonego prawnika. Warto rozważyć, czy nie lepiej zaczekać kilka miesięcy dłużej, ale cieszyć się większymi korzyściami finansowymi.

O czym pamiętać przed zawarciem ugody z bankiem?

Jeśli mimo wszystko rozważasz ugodę z bankiem, koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejsze jest oczywiście to, w jaki dokładnie sposób umowa zawarta z bankiem wpłynie na to, jak będzie wyglądało dalsze spłacanie kredytu. Jaka będzie wysokość rat czy harmonogram spłat – kwestie te należy dokładnie sprawdzić. Istotne jest też to, czy ugoda zawiera oświadczenie o zrzeczeniu się roszczeń, a także to, jaka kwota pozostanie do spłaty po podpisaniu takiego dokumentu.

Widać więc, że tym, co należy szczegółowo sprawdzić przed podjęciem decyzji o ugodzie, jest informacja, czy ugoda rzeczywiście będzie bardziej opłacalna – lub przynajmniej prawie tak opłacalna – jak proces w sądzie.

Kredyt frankowy – ugoda czy proces?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Proces z bankiem zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż ugoda, i to pod wieloma względami. Ugody nie są tak korzystne dla kredytobiorców, jak początkowo zapewniały banki. Co więcej, w trakcie procesu można zdecydować się na zabezpieczenie roszczeń, dzięki czemu nie trzeba będzie spłacać rat.

Wystarczy zapoznać się z kilkoma wyrokami, które w ostatnim czasie zapadły w sprawach związanych z kredytami walutowymi, a wniosek będzie jeden – złożenie pozwu przeciwko bankowi to w każdym przypadku o wiele lepsze rozwiązanie, niż podpisywanie ugody. Jeśli masz wątpliwości, koniecznie skonsultuj się z doświadczonym prawnikiem, który dokładnie przeanalizuje Twoją umowę kredytową i doradzi Ci, co jest lepsze w Twoim przypadku.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca