Most do Barbakanu zostanie odbudowany. Znalazły się pieniądze

Jeszcze w czerwcu pisaliśmy, ze most przy Barbakanie ze względu na zły stan techniczny zostanie rozebrany. Niestety nie było środków w kasie miasta na odbudowę mostku, dlatego podjęto decyzje o rozbiórce i doraźnym zabezpieczeniu kamiennych filarów. teraz pieniądze się znalazły. Podjąłem decyzje o przekazaniu jeszcze w tym roku środków na realizacje prac remontowych i konserwatorskich – zapowiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski 

Drewniany most przy Barbakanie (zwany Kleparskim) zamknięto  pięć lat temu w trosce o bezpieczeństwo osób z niego korzystających. Warto zaznaczyć, iż nie jest to zabytek, ponieważ ma zaledwie kilkanaście lat i powstał jako rekonstrukcja mostu Kleparskiego, kt. Pomimo zamknięcia mostu,  wiele osób, głównie turyści, wchodziło na niego aby zrobić sobie zdjęcie, dlatego Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, które formalnie opiekuje się Barbakanem przegrodziło wstęp na most paletami i starymi deskami. Zdjęcia tej prowizorycznej „barykady” szybko obiegły internet co skłoniło urzędników do usunięcia palet. Problem jednak pozostał – co zrobić ze zniszczonym mostem? 

Podjęto wówczas decyzje o rozbiórce mostu bez jego odbudowy, ponieważ  na tyle wystarczyło środków w budżecie. Muzeum Krakowa, które opiekuje się zabytkiem, wnioskowało o dotację na ten cel do prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Ochrona Zabytków kolejno w latach: 2019, 2020 i 2021 (na całe zaplanowane przedsięwzięcie potrzeba ok. 840 tys. zł, muzeum starało się o dofinansowanie w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych) – niestety nie została ono przyznane, nawet po złożonym w marcu tego roku odwołaniu. Poza tym, w 2021 r. MK składało także wniosek o\ dofinansowanie remontu do prowadzonego przez Zarząd Województwa Małopolskiego programu Ochrona Zabytków Małopolski – 200 tys. zł dotacji. Również bezskutecznie.

Jak zauważył radny miasta Krakowa i przewodniczący dzielnicy Stare Miasto Tomasza Daros  odrestaurowany most miał „usprawnić funkcjonowanie obiektu oraz umożliwić Muzeum Krakowa prowadzenie zajęć edukacyjnych związanych z promocją historii Polski i Krakowa”.

Dzięki takiemu remontowi Barbakan zachowa status materialnego świadectwa minionych wieków, pozostanie integralną częścią czasów obecnych i przyszłych – powiedział Tomasz Daros i skierował do Prezydenta Jacka Majchrowskiego interpelacje,  aby „wspomóc Muzeum Krakowa i przekazać środki potrzebne na odnowienie drewnianego mostu wraz z jego zabytkową podporą”

Pod koniec sierpnia prezydent Majchrowski poinformował o zabezpieczeniu w budżecie miasta środków  na realizacje prac w tym roku oraz planach zabezpieczenia kwoty 200 000 zł na prace w roku 2023.

 – Miasto Kraków dostrzega ogromna rolę Barbakanu, jako jednego z najważniejszych
zabytków, nie tylko architektury obronnej, ale i jednego z symboli Krakowa, dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu Muzeum, jeszcze w tym roku środków w wysokości 337 OOO zł na realizacje prac remontowych i konserwatorskich. Ponadto planowane jest zabezpieczenie w  budżecie Miasta Krakowa na rok 2023 kolejnych 200 OOO zł na zakończenie prac – poinformował prezydent Jacek Majchrowski

Jak będą wyglądały prace przy odbudowie mostu Kleparskiego? Po zdementowaniu  elementów drewnianych mostu planuje się likwidacje wierzchniej części przedbramia oraz
prace konserwatorskie w obrąbie murów przedbramia, wymianę zniszczonych cegieł pylonu
mostu wraz z pracami zabezpieczającymi, a tym samym odtworzenie pylonów do stanu
umożliwiającego  montaż kładki drewnianej. W 2023 roku planuje się; budowę
drewnianej kładki i przywrócenie stanu pierwotnego.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie