Niezwykłe muzeum przy… kościele

Niebawem krakowianie będą mogli odwiedzić niezwykłe muzeum. Powstaje ono w piwnicach plebanii św. Krzyża. W muzeum będzie można podziwiać eksponaty pochodzące z XIV-wiecznego, gotyckiego budynku plebanii. Krakowianie zobaczą m.in. pamiątki po zakonie duchaków, które służymy mieszkającym tu duchownym. Nie wiadomo jeszcze, kiedy muzeum zostanie udostępnione zwiedzającym.

Pierwsze prace przy tworzeniu muzeum już ruszyły. Przebudowane zostanie wejście do podziemi plebani, które zostaną również odgrzybione. Następnie, do najstarszego, zachowanego w Krakowie budynku trafią eksponaty, które do tej pory nie były prezentowane krakowianom, a mają nie tylko dużą wartość historyczną, ale również sentymentalną.

Parafia licząca zaledwie 154 osoby będzie pierwszą, która stworzyła muzeum działające bezpośrednio przy kościele. Niewykluczone jednak, że w ślady za nią pójdą kolejne, które również posiadają w swoich zbiorach cenne pamiątki po duchownych, którzy żyli i służyli w Krakowie dziesiątki i setki lat temu.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie muzeum zostanie udostępnione zwiedzającym, gdyż wiele zależy od funduszy i tempa prac prowadzonych w piwnicach plebanii. Pewne jest jednak, że placówka prędzej, czy później, ale powstanie.

(tt)

fot. Facebook/Parafia pw. Świętego Krzyża w Krakowie

Najnowsze

Co w Krakowie