Prezydent Krakowa mediatorem między marszałkiem województwa a dyrektorem Teatru Słowackiego

– Podjąłem się mediacji w sprawie dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego z Teatru im. Słowackiego. Mam nadzieję, że wszystko dobrze się skończy – poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Prezydent spotkał się z dyrektorem Teatru Słowackiego. Pomysł, by prezydent miasta był mediatorem między władzami województwa a dyrektorem Teatru Słowackiego pierwsi rzucili politycy PSL, w tym poseł Ireneusz Raś.

Kilka dni temu Zarząd Województwa Małopolskiego wszczął procedurę prowadzącą do odwołania Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Słowackiego. Oficjalnie podano dwa powody – naruszenie przepisów w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych oraz naruszenie dbałości o dobre imię teatru. Krzysztof Głuchowski nie zgadza się z tymi zarzutami, w jego obronie stanął zespół Teatru Słowackiego, byli marszałkowie i politycy opozycji. W weekend przed budynkiem teatru odbyła się protest widzów przeciwko odwołaniu dyrektora Głuchowskiego.

Rzeczywistym powodem planowanej dymisji są „Dziady”, których premiera odbyła się jesienią ubiegłego roku. Inscenizacja była ostro krytykowana przez polityków PiS, wielu z nich domagało się odwołania dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego. Początkowo nic nie wskazywało na to, że Zarząd Województwa Małopolskiego, któremu podlega placówka, zdecyduje się na tak radykalne rozwiązanie. Ale w ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o rozpoczęciu procedury odwołania dyrektora. Po uzyskaniu wymaganych opinii Zarząd Województwa podejmie ostateczną decyzję.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie