Pod Krakowem powstanie zielony rezerwat? Mieszkańcy walczą o Małą Puszczę Kleszczowską

Trwają dyskusje związane z powstaniem rezerwatu Mała Puszcza Kleszczowska. O jej powstanie walczą od ponad roku mieszkańcy i mieszkanki Kleszczowa pod Krakowem.

Dzięki inicjatywie „Ratujmy kleszczowskie wąwozy”, której inicjatorkami są Anna Treit i Kaja Hołubowska udało się, przynajmniej czasowo, wstrzymać wycinkę wydzieleń leśnych położonych w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym. Zgodnie z zapewnieniami RDLP w Krakowie ma tam powstać ścieżka edukacyjna. Kolejnym krokiem jest utworzenie rezerwatu Mała Puszcza Kleszczowska.

W tym celu przedstawicielki inicjatywy „Ratujmy kleszczowskie wąwozy” złożyły wniosek w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Niestety, mimo wcześniejszych zapewnień dyrektora RDLP w Krakowie, Jana Kosiorowskiego o rezygnacji z wycinki drzew, wydzielenia pojawiły się w jesiennym przetargu na usługi leśne, co wzbudziło niepokój mieszkanek i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Dlatego posłanka Daria Gosek-Popiołek zorganizowała spotkanie, w czasie którego wszystkie zainteresowane strony mogły się ze sobą spotkać i porozmawiać. Główną osią rozmowy była kwestia prowadzenia wycinki na wspomnianych wcześniej terenach, a także wniosek o utworzenie rezerwatu Mała Puszcza Kleszczowska.

– Świadomość przyrodnicza oraz potrzeby ludzi w zakresie korzystania z terenów zielonych rośnie. Zarówno tu w Kleszczowie, jak i w Kleczy i wielu innych miejscowościach. Myślę, że powinniśmy zrobić wszystko, aby dojść w tej sprawie do porozumienia, biorąc pod uwagę zarówno potrzeby społeczne, jak i kwestię ochrony przyrody – skomentowała Gosek-Popiołek.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie