Podejrzany o głośne morderstwo po trzech latach starań został deportowany do Polski

To była sprawa głośna na całą Polskę. Podejrzany o zabicie żony uciekł do Wielkiej Brytanii. Właśnie został deportowany do Polski i został przekazany polskiej prokuraturze. Po blisko trzech latach po wydaniu za nim listu gończego.

Jak informuje tarnowska prokuratura, 28 lutego 2019 roku, na terenie miejscowości Bielcza (powiat brzeski) w rzece Uszwica znalezione zostały zwłoki kobiety. Okazało się, że to ciało Grażyny K., której zaginięcie zgłosiła wcześniej rodzina. Zarządzona została sekcja zwłok, jak również badania kryminalistyczne ujawnionych śladów i przedmiotów.
Jak ustalono, Grażyna K. przyleciała do Polski z Anglii 3 stycznia 2019 roku. Ostatnią osobą, jaka miała widzieć Grażynę K., był jej mąż Czesław i było to w właśnie 3 stycznia 2019 roku, około godz. 22:30. Pomimo, iż dzień później Czesław K. nie miał kontaktu z żoną, nie zgłaszał zaginięcia. Jak twierdził, był przekonany, że wyjechała ona do Anglii i że tam się spotkają. Jednak rodzina Grażyny K. zgłosiła jej zaginięcie.

Wyniki sekcji zwłok oraz inny zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił prokuraturze na wydanie w dniu 2 lipca 2019 r. postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec Czesława K. o dokonanie z nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. zabójstwa swojej żony Grażyny,. tj. o czyn z art. 148 § 1 kodeksu karnego – przypominają śledczy. – Jednak wobec faktu iż Czesław K. przebywał poza granicami kraju, zarzut nie został mu ogłoszony – dodają.
2 lipca 2019 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie Wydział II Karny wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Czesława K. na okres 30 dni licząc od chwili zatrzymania. Następnie, w dniu 10 lipca 2019 r., Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wydała za Czesławem K. list gończy.
Wobec ustalenia, że może on przebywać na terenie Wielkiej Brytanii, w dniu 23.07.2019 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie Wydział II Karny wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania. W tym samym dniu brytyjska policja na terenie Londynu dokonała zatrzymania Czesława K. Mężczyzna stanął przed brytyjskim sądem w związku z procedurą ekstradycyjną, która przeciągała się (mi.in. z związku z odwołaniami aresztowanego, pandemią i Brexitem).

Czesław K. podejrzany o zabójstwo żony został przekazany przez brytyjski wymiar sprawiedliwości polskiej…

Posted by Małopolska Policja on Monday, May 23, 2022

Po blisko trzech latach, 12 maja 2022 roku, Czesław K. został przetransportowany samotolotem do Polski przez policjantów z Wydziału Konwojowego Komedy Stołecznej Policji i osadzony w warszawskim areszcie. Następnie policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie przejęli aresztanta i doprowadzili go do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie 18 maja 2022 ogłoszone zostały mu zarzuty. Nadto tarnowski Sąd utrzymał zastosowany wobec 40-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – do dnia 11 czerwca 2022 r.
W śledztwie planowane jest przeprowadzenie dalszych czynności dowodowych, w tym zasięgniecie specjalistycznych ekspertyz kryminalistycznych.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie