Poznaliśmy najlepszego nauczyciela historii w Krakowie

Musisz przeczytać

Paulina Dominik została uhonorowana Nagrodą im. Tadeusza Słowikowskiego. Pedagog uczącą historii w krakowskim X Liceum Ogólnokształcącym, wybrano najlepszym nauczycielem tego przedmiotu w szkołach w stolicy Małopolski.

Wyróżnienie to przyznawane jest od 13 lat przez Polskie Towarzystwo Historyczne, we współpracy z prezydentem Krakowa. Nagrodę tę, jak informuje urząd miasta, przyznaje się nauczycielom, którzy „potrafią trafiać do młodzieży z wykładem o przeszłości, zachęcać uczniów do refleksji krytycznej, pokazywać bogactwo tekstów źródłowych i uczyć, stawiać pytania, wreszcie dbać o to, by szkolna historia miała kontakt ze współczesnymi badaniami”.

Paulina Dominik, fot. Piotr Wojnarowski, krakow.pl

Paulina Dominik ukończyła historię i polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie studia podyplomowe z archiwistyki i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Jak podkreślono w trakcie uroczystości , Pani Paulina Dominik „regularnie bierze udział w kursach i szkoleniach pogłębiających wiedzę humanistyczną. Jest aktywna na polu dydaktyki historii, m.in. prowadzi praktyki dla studentów Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pełniła również funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Małopolskiego Konkursu Historycznego, mającego na celu popularyzowanie wiedzy historycznej w szkołach podstawowych”.

Podkreślono dorobek dydaktyczny laureatki. Jednym z nich jest Klub Debat Historycznych, który stworzyła we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Inicjatywa pomaga rozbudzić u młodych ludzi zainteresowania historyczne i politologiczne, kształtuje umiejętność merytorycznej dyskusji, aktywizuje uczniów – przyszłych studentów, pracowników i obywateli. Laureatka nie tylko przekazuje uczniom wiedzę historyczną, ale także stara się im pomóc zrozumieć współczesny świat i jego problemy. Część zajęć szkolnych odbywa się w Instytucie Etnologii i Antropologii Historycznej UJ w ramach patronatu, którym objęte są klasy humanistyczne X LO.

Nagroda im. Tadeusza Słowikowskiego upamiętnia wybitnego profesora, nauczyciela, znawcę dydaktyki historii, popularyzatora tej dyscypliny wiedzy, przyjaciela młodzieży. Została ustanowiona w 2008 roku przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, by wspierać misję popularyzacji nauk historycznych i nauczania historii. Trafia corocznie do jednego z nauczycieli krakowskich szkół ponadpodstawowych wyróżniającego się wybitnymi osiągnięciami w nauczaniu i popularyzacji historii oraz dziejów i kultury Krakowa. Przyznaje się ją na podstawie osiągnięć zakończonego roku szkolnego, z uwzględnieniem całokształtu działalności w latach poprzednich. Patronem konkursu oraz fundatorem nagrody jest Prezydent Miasta Krakowa.

(JS)

Wybór najlepszej szkoły jazdy w Krakowie – na co zwrócić uwagę?

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca