Służby rozbiły mafię vatowską. W akcji udział wzięło 150 funkcjonariuszy!

Przy pomocy sieci spółek generowali „koszty”, pozwalające zaniżać należny podatek VAT. W ten sposób oszukali skarb państwa na co najmniej 8 mln zł, ale teraz na to odpowiedzą.

CBŚP wspólnie z KAS i Prokuraturą Regionalną w Gdańsku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Śledczy ustalili, że grupa wystawiła nierzetelne faktury na kwotę ponad 23 mln zł, a uszczuplenia Skarbu Państwa w wyniku jej działalności to co najmniej 8 mln zł. Dwie zatrzymane osoby są podejrzane o kierowanie tą grupą przestępczą.

– Działania przeprowadzono na terenie województw: pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Zatrzymano 20 osób. Akcję przeprowadzono w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT poprzez wystawianie „pustych” faktur – podaje policja.

W działaniach udział wzięło ponad 150 funkcjonariuszy, a także policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Powiatowej Policji w Pile. W wyniku blisko 50 przeszukań m.in. w 22 spółkach, funkcjonariusze zabezpieczyli dużą ilość dokumentacji, sprzęt elektroniczny, a także na poczet ewentualnych, przyszłych kar, mienie o wartości pół miliona złotych.

– Z ustaleń śledztwa wynika, że gang stworzył sieć spółek z branży budowlanej oraz spawalniczej. Firmy te częściowo obracały fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, „robiąc” koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu podmioty te miały możliwość obniżenia należnego podatku VAT. Śledczy ustalili, że grupa wystawiła nierzetelne faktury na kwotę ponad 23 mln zł, a uszczuplenie Skarbu Państwa w wyniku jej działalności to co najmniej 8 mln zł – podaje policja.

Sąd tymczasowo aresztował 6 osób. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie