Stalexport znowu zarobił więcej na autostradzie A4 Katowice – Kraków

O 41 proc. wzrósł w pierwszym półroczu zysk netto Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady, zarządzającej płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice – Kraków. To efekt wzrostu ruchu samochodowego, ale też podwyżki opłat dla aut osobowych, wprowadzonej w październiku ubiegłego roku.

Na koniec I półrocza 2021 roku przychody w Grupie Kapitałowej Stalexport Autostrady osiągnęły poziom 158,8 mln zł, wyższy o ponad 23 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zysk netto wzrósł o 41 proc. – do 48,8 mln złotych. – Podstawowy wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady ma prowadzona przez nią działalność autostradowa, polegająca na zarządzaniu i eksploatacji płatnego odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, realizowana przez spółkę zależną Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM) – podaje Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

W I półroczu 2021 roku ruch na autostradzie A4 Katowice-Kraków, po ubiegłorocznych dużych spadkach związanych z ograniczeniami wynikającymi z pandemii COVID-19, odnotował wzrost. Średni dobowy ruch wyniósł ok. 37,5 tys. pojazdów i był ponad 15 proc. wyższy niż ruch w analogicznym okresie 2020 roku. Wzrost dotyczy zarówno samochodów osobowych (14,7 proc.), jak i ciężarowych (17,8 proc.).

Przychody z poboru opłat w I półroczu 2021 roku wyniosły 156,8 mln zł, co stanowi wzrost o 23,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku. – Na wzrost ten wpłynęło, obok większego natężenia ruchu, także podniesienie stawki za przejazd dla kierowców pojazdów osobowych z 10 do 12 zł na każdym z dwóch placów poboru, wprowadzone w dniu 1 października 2020 roku – przyznaje Rafał Czechowski.

Wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez Grupę Stalexport Autostrady w I półroczu 2021 r. wyniosła 16 mln zł i obejmowała przede wszystkim prace budowlane realizowane na autostradzie A4 Katowice-Kraków, obejmujące m.in. odwodnienie śląskiego odcinka autostrady oraz modernizacją przepustów. W ramach prac utrzymaniowych kontynuowano wymianę nawierzchni jezdni autostrady.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie