Wesoła zaczyna nowe życie! To pierwsze takie wydarzenie

Najzdolniejsze studentki i studenci z czołowych polskich uczelni artystycznych zaprezentują swoje prace w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Będzie to pierwsza wystawa, zorganizowana w byłym budynku Kliniki Chorób Wewnętrznych, a jednocześnie przyszłej siedzibie Biblioteki Kraków. Wesoła, dawny szpitalny kwartał miasta, zaczyna nowe życie!

Nietypowy tytuł wystawy – „8304” – nawiązuje do numeru pociągu IC Barbakan kursującego na trasie Szczecin–Poznań–Łódź–Kraków, który w sensie symbolicznym jest jedynym łącznikiem pomiędzy najważniejszymi ośrodkami akademickimi w Polsce. W czasie studiów młode artystki i artyści praktycznie nie mają okazji do współpracy międzyuczelnianej. Wystawa na Wesołej ma być pierwszym krokiem do tego, aby to zmienić.

– To wspaniale, że możemy gościć studentki i studentów z całej Polski w tym niesamowitym miejscu – mówi Tomasz Gutkowski, szef Fundacji Sztuk Wizualnych, organizator Miesiąca Fotografii. – Chcieliśmy stworzyć przestrzeń do dyskusji i eksperymentu, czyli świetnie wpisujemy się w ideę stojącą za dzielnicą Wesoła. Tym bardziej cieszy nas, że jesteśmy forpocztą zmian jakie czekają tę część miasta.

Wystawa na Wesołej jest pierwszą odsłoną tej inicjatywy. Być może właśnie rodzi się nowa, artystyczna tradycja. Jak zapewniają organizatorzy, Kraków ma szansę stać się miejscem corocznego przeglądu najciekawszych i najświeższych projektów studenckich z całej Polski.

To także symboliczny początek nowego życia dawnego szpitalnego kwartału miasta.

– Niezmiernie rzadko zdarza się, by w centrum historycznego miasta pojawił się duży obszar, który można zagospodarować na nowo – od początku. My taką okazję mamy i zrobimy wszystko, by ją dobrze wykorzystać – mówi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski – Tak, by kupiony przez miasto od Szpitala Uniwersyteckiego teren, ponad dziewięć hektarów wraz z nieruchomościami, nadal dobrze służył mieszkańcom, choć już w zupełnie inny sposób.

– Wesoła znowu będzie tętnić życiem – mówi Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która zajmuje się zagospodarowaniem poszpitalnej działki – Pamiętamy, że w XVIII wieku była to modna dzielnica, a w mieszczańskich ogrodach, które tu powstały wypadało bywać. Prace najzdolniejszych studentek i studentów, które – dzięki współpracy z festiwalem Miesiąc Fotografii – pojawiły się w budynku przy ul. Kopernika 15, to mam nadzieję początek nowego, kreatywnego, kulturalnego okresu w historii tej części miasta. Nowe życie terenów poszpitalnych powstaje na naszych oczach.

Oficjalne rozpoczęcie 19. edycji festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie jest zaplanowane na piątek, 28 maja, ale już dziś, 27 maja, przez cały dzień w kilkunastu miejscach w całym mieście odbywają się wydarzenia w ramach Sekcji Fringe – mniej oficjalnej, eksperymentalnej części festiwalu. 

Punktem kulminacyjnym dnia jest otwarcie wystawy „8304”. Do udziału w wystawie zaproszono najzdolniejsze studentki i studentów – łącznie aż 33 osoby – z czołowych polskich uczelni artystycznych, prowadzących samodzielne katedry fotografii: Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Wystawę będzie można oglądać od 28 maja do 6 czerwca.

Prezentowane w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie prace, to zderzenie nowoczesnego spojrzenia na rzeczywistość i odchodzącej do przeszłości przestrzeni. To również ostatnia szansa, aby zobaczyć dawne, szpitalne wnętrza. Niebawem ruszą bowiem prace projektowe, przestrzeń po gabinetach lekarskich i salach chorych wypełniona zostanie książkami. Wnętrze byłej Kliniki Chorób Wewnętrznych zmieni swoje oblicze, tak jak i cały teren pomiędzy ulicami Kopernika, Grzegórzecką, Śniadeckich i Bujwida.

Gmina Miejska Kraków kupiła, jesienią 2019, ponad 9-hektarową działkę wraz ze znajdującymi się na niej nieruchomościami, od przenoszącego się do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Tak nadarzyła się okazja do zagospodarowania dużego, ciekawego obszaru w samym centrum historycznej aglomeracji. Jaka będzie nowa Wesoła?

Miasto chce tworzyć to miejsce we współpracy z mieszkańcami. Konsultacje społeczne prowadzone w sprawie przyszłości tej części Krakowa trwały od 26 listopada 2020 roku do lutego 2021 r. Pokazały, że Wesoła ma być zieloną enklawą dla mieszkańców, miejscem rekreacji i życia kulturalnego, a także laboratorium nowego, ekologicznego i kreatywnego miasta.

jk, krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie