Wiemy, co może powstać zamiast hipermarketu Tesco

Musisz przeczytać

Prezydent rozpatrzył wnioski wniesione do projektu planu zagospodarowania przestrzennego „Kapelanka”. Chodzi o obszar, między ulicami Kapelanka, Grota Roweckiego i Kobierzyńską, na którym stoi hipermarket Tesco. Prezydent odrzucił m.in. wnioski o to, by na górnych kondygnacjach biurowców mogły powstać mieszkania.

Jak wynika z analizy zarządzenia prezydenta o rozpatrzeniu wniosków do planu „Kapelanka”, w miejscu obecnego hipermarketu Tesco będą mogły powstać biura, usługi, hotel i może zostać utrzymany handel wielkopowierzchniowy. Nie ma zgody na to, by np. w tym miejscu powstały biurowce z mieszkaniami na górnych kondygnacjach. Nie ma też zgody na to budynki były wyższe niż 25 metrów, choć jeden z wniosków dotyczył zwiększenia dopuszczalnej wysokości do 40 metrów. Powierzchnia czynna biologicznie musi wynosić co najmniej 20 proc. całego obszaru, choć był też wniosek o zmniejszenie jej do 10 proc.

Rada Dzielnicy VIII Dębniki chciała z kolei, by do powierzchni czynnej biologicznie nie wliczać zielonych dachów. To oznaczałoby jeszcze mniejszą intensywność zabudowy. Ale na to prezydent się nie zgodził. Nie zgodził się także na postulat dzielnicy o obniżenie dopuszczalnej wysokości zabudowań o 10 metrów, a więc do 15 metrów.

Fot. krakow.pl (analiza zasadności przystąpienia do planu)

Rada Miasta Krakowa pod koniec stycznia zdecydowała o przystąpieniu do prac nad planem dla obszaru między ulicami Kapelanka, Grota Roweckiego i Kobierzyńską. Chodzi o 13 hektarów, które dziś zajmuje głównie hipermarket Tesco. Jeśli plan zostanie uchwalony z zapisami utrzymującymi w tym miejscu jako główne funkcje usługi i handel, to wybudowanie tak dużego osiedla w tym miejscu, jak tego chce inwestor, będzie niemożliwe.

Większość sklepów Tesco przejęła sieć netto, ale tereny przy Kapelance zostały sprzedane deweloperowi. Echo Investment zapowiadał tam „budowę na działkach otwartych miejskich kwartałów, które miałyby wpasować się w otoczenie i potrzeby mieszkańców”. Realizacja tych planów oznaczałaby, że w miejscu obecnego hipermarketu powstałyby głównie mieszkania, może nawet 1,5 tys. lokali mieszkalnych, a usługi miałyby charakter uzupełniający. Reakcją na to było przystąpienie do prac nad planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru ograniczonego ulicami Kapelanka, Grota – Roweckiego, Kobierzyńska. Jak tłumaczyli kilka miesięcy temu urzędnicy, „aktualne kierunki polityki przestrzennej Gminy Miejskiej Kraków obejmują utrzymanie charakteru zabudowy w rejonie ul. Kapelanka jako lokalnego i ponadlokalnego centrum usługowego”.

Wszystko wskazuje więc na to, e zgody na osiedle mieszkaniowe w miejscu obecnego Tesco nie będzie…

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca