Zabytkowy wiadukt wypełnia się ziemią. Koniec prac w przyszłym roku

Trwają prace związane z rozbudową wiaduktu kolejowego nad ul. Grzegórzecką.  To kolejny etap prac, które obecnie skupiają się nad przygotowaniem podłoża pod położenie torów. Inwestycja powinna być gotowa w połowie przyszłego roku.

Jak informuje  PKP Polskie Linie Kolejowe pociągi po nowym wiadukcie mają pojechać w połowie 2023 roku – Widać postępy w budowie wiaduktu kolejowego przy ul. Grzegórzeckiej. Na pięciu gotowych łukach wykonawcy stawiają ściany i przygotowują podłoże pod tory. W połowie przyszłego roku pociągi będą mogły przejechać tędy po wszystkich czterech parach szyn – podaje PKP PLK

fot. PKP PLK

Przypomnijmy, przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Grzegórzecką budziła w ostatnich miesiącach sporo kontrowersji. PKP PLK przekonywało bowiem, że rozbudowa magistrali kolejowej wymaga zwiększenia dostępności torów, a tego nie dało się osiągnąć bez poszerzenia wiaduktu. 

Krakowianie mówią: „stop!”. Jest protest przeciwko rozbiórce wiaduktu na Grzegórzeckiej

Poprzednia Miejska Konserwator Zabytków Monika Bogdanowska skutecznie blokowało realizację prac rozbiórkowych. Ostatecznie po ponownych ocenach i interwencjach u Generalnego Konserwatora Zabytków wydano zgodę na rozebranie budowli, a następnie jej poszerzenie i do odbudowania ścian wykorzystano cegły i kamienie, jakie pochodziły z rozbiórki historycznego obiektu. Wykonawcy robót cały czas robót podkreślają, że prace przebiegają pod nadzorem władz konserwatorskich.

Równolegle trwają prace przy budowie nowego przystanku kolejowego Kraków Grzegórzecka. Sama stacja przechodzi obecnie prace wykończeniowe, ale konieczne jest jeszcze dobudowanie schodów przy ul. Grzegórzeckiej oraz na wysokości ul. Berka Joselewicza, które będą prowadziły pasażerów na perony. Osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z kolei z windy, która również zostanie udostępniona w ramach tej inwestycji.

Tak powstaje położona najbliżej Rynku Głównego stacja kolejowa (galeria)

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie