Zajmują miejsca parkingowe. Mogą?

Stoją tam niemal cały rok i zajmują miejsca parkingowe, które i tak są deficytowym „towarem” na terenie miasta. Mowa o przyczepach kempingowych. Taka sytuacja ma miejsce na przykład na osiedlu na Kozłówce, o czym informuje nas nasza Czytelniczka. Straż miejska nie może jednak nic z tym robić, bo pojazdy zaparkowane są legalnie. Mimo że przez niemal 11 miesięcy w roku zajmują te same miejsca, nie dając szans innym kierowcom, na postawianie tam swojego auta.

Przyczepa na miejscu parkingowym

Pani Marta, w mailu do naszej redakcji, przesłała kilka zdjęć przyczep kempingowych, które – jej zdaniem – prawie przez cały rok blokują miejsca parkingowe. – Na osiedlu jest spory deficyt takich miejsc i ludzie nie mają gdzie zaparkować, gdy wracają z pracy. A te przyczepy tam stoją i stoją, co wyklucza jakąkolwiek rotację – napisała nasza Czytelniczka.

Problem nie dotyczy tylko tego osiedla. Takich spraw w całym Krakowie jest co najmniej kilkaset. Właściciele przyczep po prostu parkują pojazdy na wiele miesięcy na ogólnodostępnych parkingach.

Przyczepa kempingowa na osiedlowym parkingu
Przyczepa kempingowa na osiedlowym parkingu

Tymczasem parkowanie przyczep kempingowych na drogach i parkingach publicznych ma pewne ograniczenia. – Znak drogowy (D-18) „parking” oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdów, z wyjątkiem przyczep kempingowych, chyba że jest pod nim umieszczona tabliczka (T-23e) zezwalająca na parkowanie takich przyczep – wyjaśnia Marcin Warszawski z krakowskiej straży miejskiej.

Jeśli więc mieszkańcy wiedzą o nieprawidłowo zaparkowanej przyczepie kempingowej mogą poprosić strażników o podjęcie interwencji. – Natomiast w sytuacji, gdy na danym terenie brakuje „specjalnych” miejsc postojowych mieszkańcy powinni rozważyć zwrócenie się do zarządcy drogi czy parkingu o ich wyznaczenie – podpowiada Warszawski.

Tak stało się na przykład na jednym z osiedli na Kurdwanowie, gdzie spółdzielnia mieszkaniowa podjęła decyzję o wyznaczeniu trzech miejsc postojowych specjalnie dla przyczep.

(lm)

 

4 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie