Matka i syn śmiertelnie zatruli się dymem. Coraz więcej ofiar czadu

Musisz przeczytać

Wszystko wskazkuje na to, że chcieli ogrzać dom. Piec typu koza okazał się dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Dym wydobywający się z pieca doprowadził do śmierci 92-letniej kobiety i jego 62-letniego syna, mieszkańców Dobranowic.

Do tragedii doszło w Dobranowicach w gminie w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce, w powiecie krakowskim. W sobotnie przedpołudnie kłęby dymu wydobywające się z domu zauważył sąsiad. Na pomoc zostali wezwani strażacy. Po oddymieniu budynku okazało się, że w środku znajdują się dwa ciała.

Ofiary to 92-letnie kobieta i jej 62-letni syn. Wszystko wskazuje na to, że źródłem dymu była stojąca w środku budynku koza. Wygląda na to, że mieszkańcy domu chcieli dogrzać pomieszczenia, ale piec okazał się źródłem śmiertelnego dymu. Przyczyny tragicznego w skutkach zdarzenia będą ustalane w trakcie śledztwa.

Coraz chłodniejsze dni i noce są powodem coraz częstszych zatruć czadem. W miniony weekend na terenie powiatu olkuskiego doszło do dwóch tragicznych zdarzeń. W skutek zaczadzenia śmierć poniosło dwoje nastolatków. Do pierwszego zdarzenia doszło 19 listopada br. około godziny 20 w Kosmolowie. Ratownicy zostali wezwani do 16-latki, która zatruła się czadem. Dziewczyna została przewieziona Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do krakowskiego szpitala, gdzie przebywała do ubiegłego wtorku. Niestety pomimo pomocy medycznej nie udało się jej uratować. Do drugiego zdarzenia doszło tego samego dnia około godziny 23.30 na jednym z olkuskich osiedli. 17-latek najprawdopodobniej zatruł się tlenkiem węgla. Niestety pomimo reanimacji 17-latek zmarł.

Policja przypomina: aby zapewnić sobie i domownikom bezpieczeństwo należy:
-systematycznie sprawdzać przewody kominowe i kratki wentylacyjne,
-systematycznie czyścić kratki wentylacyjne (usuwać kurz),
-sprawdzać ciąg powietrza (można samodzielnie: przyłożyć kartkę papieru, jeżeli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywierać do otworu),
-upewnić się czy w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg i wentylacja zwłaszcza, gdy w mieszkaniu były wymieniane okna,
-dokonywać sprawdzenia technicznego urządzeń grzewczych,
-korzystać z urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta,
-przy instalacji urządzeń grzewczych korzystać z usług fachowców,
-często wietrzyć pomieszczenia, które wyposażone są w piecyki gazowe,
-zainstalować czujnik czadu – małe i tanie urządzenie, które ratuje życie.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca